Przedłużenie obostrzeń do 25 kwietnia, jednak z kilkoma wyjątkami ogłosił dzisiaj na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Najszybciej otwarte zostaną przedszkola i żłobki (już od poniedziałku, 19 kwietnia), a także obiekty sportowe na świeżym powietrzu. To dobra wiadomość zarówno dla rodziców małych dzieci, jak i kibiców chocianowskiej drużyny piłkarskiej.

Rząd zdecydował się utrzymać obowiązujące obostrzenia z pewnymi wyjątkami. Zastrzega przy tym, że na bieżąco śledzi spływające dane dotyczące liczby chorych i zajętych łóżek z respiratorami.

75,71 proc. zajętych łóżek covidowych, 78,94 proc. wykorzystywanych respiratorów – to liczby, które wskazują na wciąż duże obłożenie szpitali, mimo malejącej liczby nowych zachorowań. Sytuacja nadal jest bardzo trudna, dlatego utrzymujemy obowiązujące obostrzenia przez kolejny tydzień. Wyjątkiem są hotele – tutaj obostrzenia będą obowiązywały do 3 maja włącznie - informuje rząd.
Hotelarze najprawdopodobniej ucierpią na tym najbardziej, ponieważ obiekty noclegowe pozostaną zamknięte do poniedziałku, 3 maja włącznie. Wyjątkiem mają być m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych – np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy.

W zakresie hoteli i noclegów dotychczasowe zasady bezpieczeństwa będą obowiązywać do 3 maja włącznie - informuje serwis gov.pl - Dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu.
Zadowoleni z dzisiejszej decyzji mogą być jednak rodzice dzieci uczęszczających do żłobków i przedszkoli, którzy musieli zorganizować opiekę dla swoich pociech od 27 marca, o czym informowaliśmy w naszych doniesieniach: "Od soboty pogłębiony lockdown".

- Od 19 kwietnia otwieramy żłobki i przedszkola dla wszystkich dzieci. Dozwolony będzie także sport w obiektach sportowych na świeżym powietrzu z pewnymi ograniczeniami - czytamy w rządowym serwisie gov.pl.
Współzawodnictwo sportowe dzieci i młodzieży prowadzone przez odpowiedni polski związek sportowy wracają od poniedziałku, 19 kwietnia. Dopuszczony będzie także sport na świeżym powietrzu dla maksymalnie 25 osób, co oznacza powrót na boiska piłkarzy IV ligi Koleje Dolnośląskie S.A. Oprócz tego współzawodnictwo, zajęcia i wydarzenia w ramach sportu zawodowego, będą odbywać się tak jak dotychczas.

- Wracamy do gry!!! - oznajmili przedstawiciele Klubu Sportowego "Stal" Chocianów w mediach społecznościowych.
Nie wszyscy jednak mogą podzielić ten entuzjazm. Oprócz wyżej wymienionych wyjątków wszystkie dotychczasowe obostrzenia pozostają bez zmian do niedzieli, 25 kwietnia.

Wciąż odnotowujemy dużą liczbę zajętych respiratorów i łóżek w szpitalach, a także zgonów z powodu COVID-19. Ze względu na wydolność służby zdrowia i troskę o życie obywateli, zadecydowaliśmy o przedłużeniu większości obostrzeń do 25 kwietnia - informują rządzący.
Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 pozostaną zamknięte. Centra i galerie handlowe pozostaną zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych i księgarni. W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób: 1 osoba na 15 metrów kwadratowych w sklepach do 100 metrów kwadratowych oraz 1 osoba na 20 metrów kwadratowych w sklepach powyżej 100 metrów kwadratowych.

W miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób, tak jak dotychczas: na 1 osobę musi przypadać 20 metrów kwadratowych. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób. Salony fryzjerskie i kosmetyczne nadal pozostają zamknięte. Uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie. Wciąż zamknięte będą teatry, kina, muzea i galerie sztuki.