Zima to najtrudniejszy okres dla pieszych z uwagi na szybko zapadający zmrok i zmienną pogodę. Długie wieczory i często trudne warunki atmosferyczne sprawiają, że piesi mogą być praktycznie niewidoczni dla innych uczestników ruchu, w szczególności na obszarach wiejskich. Jak temu zaradzić?

Piesi i rowerzyści to grupa, która najbardziej narażona jest na najpoważniejsze skutki wypadków drogowych. W aucie ochroną są pasy bezpieczeństwa, kurtyny, poduszki czy strefy zgniotu.

- W przypadku pieszych nie chroni ich nic, poza własnym rozsądkiem. Niestety kurtki, płaszcze, czapki i szaliki w ciemnych kolorach nie wpływają na dobrą widoczność pieszego na drodze. Widoczność poprawiają zdecydowanie odblaski. Posiadanie jakiegokolwiek elementu odblaskowego zwiększa widoczność pieszego na drodze. Normalnie kierowca po zmroku jest w stanie dostrzec zarys sylwetki z odległości 40 metrów. Za sprawą odblasków, widzialność pieszych rośnie do 150 metrów! Zasada jest zatem prosta - samochody mają światła, a piesi powinni mieć przy sobie odblaski - wyjaśnia Alicja Fic, specjalista PT KRUS Polkowice. - Właśnie dlatego w Polsce funkcjonuje prawny obowiązek ich stosowania. Pieszy musi posiadać odblaski w sytuacji, w której porusza się po zmierzchu drogą poza obszarem zabudowanym. Wyjątek dotyczy tylko sytuacji, w której idzie chodnikiem lub znajduje się w strefie zamieszkania. Jeżeli patrol policji spotka pieszego pozbawionego odblasków i poruszającego się po zmroku poza terenem zabudowanym, ma pełne prawo wystawić mu mandat - dodaje Alicja Fic.
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego od wielu lat promuje noszenie elementów odblaskowych poprzez prelekcje prowadzone na szkoleniach dla rolników oraz w szkołach dla dzieci i młodzieży. Odblaski o różnych kształtach, kolorach i rozmiarach można bez problemu kupić w sklepach. Warto zdecydować się na taki zakup jak najszybciej. Być może właśnie dzięki temu unikniemy przykrego wypadku. 

- Niezależnie – czy jedziemy rowerem, czy idziemy pieszo, należy dostosować widoczność odblasków do kierunku ruchu jezdni, przy której się znajdujemy. Powinna być to zawsze lewa strona pobocza, a np. opaskę odblaskową umiejscowić na prawym ramieniu lub prawej nodze - poruszając się w ten sposób, nadjeżdżające auta będą „przodem” do idącego poboczem. Jeśli dziecko, będzie miało odblaski np. na tornistrze – dobrze, aby były przymocowane tak, aby większą widoczność dawały właśnie w tym kierunku. Dodatkowo można przyczepić odblask w formie zawieszki do prawej części plecaka. Tym sposobem dziecko będzie widoczne z przodu, ale również z tyłu - wyjaśnia pracownica KRUS. - Przemieszczając się w pobliżu jezdni, często myślimy, że nasza widoczność jest duża - podczas gdy w rzeczywistości kierowcy pojazdów mechanicznych nie są w stanie nas dostrzec. Odblaski rozwiązują ten problem - stosowanie odblasków sprawia, że stajemy się widoczni i bezpieczni po zmroku. Ci, którzy rezygnują z noszenia odblasków, tak naprawdę ryzykują swoim zdrowiem, a nawet życiem - dodaje Alicja Fic, specjalista PT KRUS Polkowice.
Nasza redakcja również dołącza się do tego apelu: zaopatrz się w odblaski już dzisiaj!