Pasażerowie żółtych autobusów linii 121 i 131 kursujących po naszej gminie i wożących pasażerów za darmo za sprawą realizacji obietnicy Burmistrza Tomasza Kulczyńskiego mogą czuć się bezpieczniej. Wszystko za sprawą specjalnego policyjnego szkolenia, w którym udział wzięli kierowcy Lubińskich Przewozów Pasażerskich.

W ubiegłym tygodniu Portal Lubin.pl poinformował o akcji policjantów, którzy najpierw przeprowadzili z kierowcami pogadankę, a później przeszli do zajęć praktycznych z samoobrony. Chodzi o Lubińskie Przewozy Pasażerskie, który obsługuje żółte autobusy linii 121 i 131 jeżdżących na terenie naszej gminy.

Jak poradzić sobie z agresywnym pasażerem, nie tylko w przypadku napaści słownej, ale również fizycznej – tego uczą się dziś od policjantów kierowcy wożący na co dzień lubinian żółtymi autobusami. A jak pokazały niedawne wydarzenia, ta praca bywa bardzo niebezpieczna - czytamy na Lubin.pl.
Na różnych trasach linii Lubińskich Przewozów Pasażerskich dochodziło do różnorakich incydentów, dlatego PKS Lubin podjął decyzję o przeprowadzeniu szkolenia.

Z niebezpiecznymi sytuacjami spotykamy się w bieżącej pracy. W ostatnim czasie takie zdarzenia się nasiliły, stąd dzisiejsze spotkanie z udziałem funkcjonariuszy policji, by wspólnie osiągnąć większe bezpieczeństwo przy przewozach pasażerów podróżujących autobusami. Chcemy, żeby każdy z naszych kierowców wiedział, jak się zachowywać w stresujących sytuacjach - powiedział dziennikarzom portalu Lubin.pl prezes PKS Lubin Kazimierz Ziółkowski.
Funkcjonariusze apelują przede wszystkim o zachowanie rozwagi, niezbędnej w sytuacjach kryzysowych. Odpowiedzenie agresją na agresję może powodować jej eskalację, dlatego ważna jest trzeźwa ocena sytuacji i reakcja adekwatna i współmierna do sytuacji.

- W pierwszej kolejności starajmy się zawsze powiadomić służby ratunkowe. Im szybciej otrzymamy informację o jakimkolwiek zdarzeniu, tym szybciej podejmiemy stosowne działania. Jeżeli widzimy osobę, która zachowuje się irracjonalnie, powinniśmy powiadomić i służby ratunkowe, i kierowcę autobusu, który może zatrzymać pojazd, poprosić osobę o opuszczenie autokaru, po to, by inni pasażerom nie stała się krzywda - przedstawił dla Lubin.pl aspirant Pawlik.
Jak ustalili dziennikarze Lubin.pl takich spotkań szkoleniowych zapewne będzie więcej, bowiem lubiński PKS chciałby przeszkolić większość ze swoich 80 kierowców, z których blisko 1/4 stanowią kobiety.