Jeżeli myśleliście o tym, by służyć w Siłach Zbrojnych RP, możecie skorzystać z nowej aplikacji mobilnej "Zostań Żołnierzem RP", by przyspieszyć proces rekrutacji. Aplikacja dostępna jest do pobrania w Google Play oraz AppStore.

Dokładnie dzisiaj wypada Dzień Sapera, a także Święto Wojsk Inżynieryjnych. Postanowiliśmy zatem sprawdzić, co trzeba zrobić, aby zostać żołnierzem.

- Każdy, kto myśli o służbie w Siłach Zbrojnych RP, może skorzystać z mobilnej aplikacji Zostań Żołnierzem dostępnej w Google Play oraz AppStore - poinformował wydział prasowy Centrum Operacyjnego MON.
Aplikacja pozwala w szybszy niż dotychczas czasie załatwić sprawy związane z rekrutacją, w tym otrzymać kartę powołania na szkolenie podstawowe w wojskach operacyjnych lub obrony terytorialnej. Dodatkowo w aplikacji użytkownicy odnajdą najnowsze informacje o Wojsku Polskim. Za projekt odpowiedzialne są Wojskowa Akademia Techniczna oraz wojskowi informatycy z Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni.

- Po założeniu konta w ramach aplikacji, przesłaniu wymaganych danych, kandydatowi zostanie wyznaczony termin wizyty w Wojskowym Centrum Rekrutacji. Maksymalnie 14 dni od złożenia wniosku kandydat otrzyma informację, kiedy i w którym Wojskowym Centrum Rekrutacji ma się stawić, żeby odbyć rozmowę kwalifikacyjną, rozmowę z psychologiem oraz przejść badania lekarskie. W przypadku pozytywnych wyników i opinii, kandydat otrzyma na koniec dnia kartę powołania na szkolenie podstawowe (tzw. służbę przygotowawczą), trwające do 30 dni. W aplikacji użytkownicy odnajdą także najnowsze informacje o Wojsku Polskim - czytamy w komunikacie Ministerstwa Obrony Narodowej.
Aplikacja stanowi cześć reformy procesu dotyczącą rekrutacji przyszłych żołnierzy, którą przedstawił we wrześniu 2020 roku Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Głównym celem było skrócenie służby przygotowawczej oraz ogólnie ujmując rekrutacji, która teraz ma trwać maksymalnie 50 dni, a nie 190, jak było do tej pory.