Z wieloma trudnymi sytuacjami często musi się zmierzyć podróżujący po Europie turysta. Zarezerwowany pokój w hotelu jest niedostępny, zakupiona pamiątka okazuje się bublem, podczas odbioru samochodu okazuje się, że cena za wynajem jest droższa niż uzgodniono: któż z nas tego nie doświadczył?

Aplikacja ECC-Net: Travel została opracowana jako idealny towarzysz podróży po Unii Europejskiej, Islandii oraz Norwegii. Konsumenci za jej pośrednictwem mogą skorzystać z informacji na temat przysługujących im w określonej sytuacji praw oraz typowych dla danego kraju wyrażeń i zwrotów z bezpośrednim tłumaczeniem na 25 języków.

- Wakacje na półmetku dlatego Powiatowy Rzecznik Konsumentów zachęca do skorzystania z darmowej aplikacji mobilnej ECCNetTravel, która może być pomocna w trakcie urlopu za granicą - czytamy w mediach społecznościowych na stronie Powatu Polkowickiego. - Aplikacja jest dostępna we wszystkich językach UE i działa także offline. To źródło niezbędnych informacji o prawach konsumenckich, przydatnych zwrotów w języku kraju, w którym się znajdujesz, a także użytecznych numerów telefonu i adresów - dodają pracownicy Starostwa.
Jak działa aplikacja? Po wybraniu swojego kraju, a następnie celu naszej podróży należy wskazać rodzaj sytuacji, w której się znaleźliśmy (problemy z lotem, wynajmem samochodu, hotelem itp.). Aplikacja określi prawa konsumenta w Twoim własnym języku i dokona tłumaczenia na język kraju, w którym się znajdujesz. Języki, w których dostępna jest aplikacja: angielski, bułgarski, chorwacki, czeski, duński, estoński, fiński, francuski, grecki, hiszpański, holenderski, islandzki, litewski, łotewski maltański, niemiecki, norweski, polski, portugalski, rumuński, słowacki, słoweński, szwedzki, węgierski, włoski.

Aplikacja została przygotowana przez Sieć Europejskich Centrów Konsumenckich (ECC-Net) w ramach wspólnego przedsięwzięcia wszystkich centrów sieci, prowadzonego przez ECK Niemcy. Aplikacja jest częścią projektu 670714 — ECC-Net PL FPA, które otrzymało dofinansowanie w ramach dotacji na działania Europejskich Centrów Konsumenckich (ECC-Net) z Programu Ochrony Konsumentów w Unii Europejskiej na lata 2014-2020.