- Polskę czeka bardzo trudna wiosna, ze względu na małą ilość opadów. Jeśli taka sytuacja się utrzyma, to możemy mieć najsilniejszą suszę w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat - ostrzegł Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Marek Gróbarczyk na antenie Radia Plus. Które regiony będą szczególnie narażone na suszę?

- Biorąc pod uwagę, to co się w ostatnim roku działo w Polsce, jeśli chodzi o poziomy wód i katastrofalnie niski stan wody na Wiśle, czyli 33 cm, musimy naprawdę przygotować się pod kątem suszy - mówił minister Gróbarczyk w Radiu Plus. Dodał, że Polska tylko w 6,5 proc. retencjonuje wodę, która przepływa przez nasz kraj. Jeżeli sprawdzą się obecne przewidywania, to czeka nas bardzo trudna wiosna, a w konsekwencji w Polsce może mieć miejsce najpotężniejsza susza na przestrzeni ostatnich pięćdziesięciu lat.


Ekspert: Są regiony podwyższonego ryzyka

Zapytaliśmy eksperta, co sądzi o ostrzeżeniu ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Czy faktycznie Polskę dotknie wielka susza?

- Stuprocentowej pewności nie ma, ale faktycznie wiele wskazuje na to, że w tym roku mogą mieć miejsce bardzo poważne susze - mówi Piotr Żurowski, rzecznik prasowy Skywarn Polska - Oczywiście to wszystko zależy od regionu - w tej chwili przewiduje się, że mocno narażone na dużą suszę są m.in. Kujawy, gdzie opadów jest dość mało, mniej niż na południu. Ale obecne długoterminowe prognozy mówią też, że sucho będzie też właśnie na południu Polski. Tam przewidywane są opady o 10-20 proc. mniejsze, niż zazwyczaj - dodaje.


Zdaniem Piotra Żurowskiego, pojedyncze gwałtowne opady wcale nie rozwiązują problemu.

- Ostatnio zdarzają się takie lata, kiedy przez długi czas deszcz nie pada, a nagle w jeden-dwa-trzy dni spadnie tyle wody, ile wynosi miesięczna, czy dwumiesięczna norma. Ale trzeba pamiętać, że takie sytuacje wcale nie sprawiają, że sytuacja się normuje. Tej wody, owszem, jest dużo, ale ona dość szybko spływa do morza, przychodzą kolejne upały i znów mamy wielki kłopot - mówi.

Susza 2020 - problem z retencją

- U nas dużym problemem jest brak planowania małej retencji, zbierania wody. Na tym naprawdę trzeba się skupić. Nie wystarczy mówić i ostrzegać, że będzie susza. Trzeba zapobiegać, bo potem z każdym rokiem będziemy mieli problemy - tłumaczy nam Piotr Żurowski.

Minister Gróbarczyk zapewnia, że rząd podejmie odpowiednie kroki, by przygotować Polskę na drastyczną suszę.

- Przygotowano program rozwoju retencji i ten, który realizujemy w ramach programu stop suszy. Uruchomiony będzie przede wszystkim program, który za chwilę będzie ogłoszony, budowy własnych studni głębinowych przy domach. Na to chcemy przygotować środki, jak również programy melioracyjne, które w połączeniu Ministerstwem Rolnictwa będą realizowane - powiedział w Radiu Plus.

Drugim rozwiązaniem są zbiorniki wodne do 1 tys. metrów kwadratowych, które można budować bez jakichkolwiek pozwoleń oraz - jak tłumaczy minister - przy użyciu środków pochodzących czy to z PROW-u, czy z programów związanych z gospodarką wodną.

Susza rolnicza występuje na terenie województw:  Lubuskiego, Wielkopolskiego, Łódzkiego, Podlaskiego, Mazowieckiego, Zachodniopomorskiego, Dolnośląskiego, Lubelskiego, Pomorskiego i  Kujawsko-pomorskiego. Susza notowana jest w uprawach: zbóż ozimych, drzew i krzewów owocowych, truskawek, rzepaku i rzepiku, roślin strączkowych oraz tytoniu.

[KN]