Przedsiębiorcy prowadzący sklepiki szkolne już od najbliższego piątku, 23 lipca będą mogli składać wnioski o przyznanie dotacji w ramach tarczy antykryzysowej. Chodzi o działalności gospodarcze prowadzone w jednostkach oświatowych, polegające na sprzedaży środków spożywczych, papierniczych i piśmienniczych. 

Co prawda ta działalność nie była objęta restrykcjami związanymi z COVID-19, jednak zamknięcie szkół spowodowało u przedsiębiorców dotkliwe straty finansowe. To właśnie dla nich przewidziana została pomoc.
 
- Od 23 lipca 2021r. do 30 września 2021r. będzie możliwe składanie wniosków o przyznanie dotacji dla osób prowadzących SKLEPIKI SZKOLNE. Dotyczy to przedsiębiorców z przeważającym kodem PKD 47.11.Z oraz 47.19.Z - czytamy na stronie polkowickiego Powiatowego Urzędu Pracy w mediach społecznościowych. - Wnioski będzie można złożyć tylko przez stronę internetową www.praca.gov.pl. Więcej informacji już wkrótce na naszej stronie internetowej - zapowiadają urzędnicy.
Aby otrzymać wspomnianą pomoc trzeba wykazać mniejszy przychód z prowadzonej działalności o co najmniej 40 procent. Dotyczy to miesięcy od listopada 2020 do marca 2021 w porównaniu z wrześniem 2019 lub wrześniem 2020. Wówczas przedsiębiorca będzie mógł także ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych.

Przedsiębiorcy, którzy już opłacili składki, a spełnią warunki do zwolnienia z ich płacenia, będą mogli złożyć wniosek o zwrot nadpłaconych środków (o ile nie mają zaległości na koncie) - informują pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. - Wszystkie wnioski można składać od 23 lipca, wyłącznie elektronicznie – przez platformę PUE ZUS. Tam również zamieścimy informację o statusie wniosku - dodają.