Nowa tablica dydaktyczna stanęła w Żabicach. Wszystko za sprawą sołtysa tej miejscowości i jednocześnie radnego Rady Miejskiej w Chocianowie, Pawła Bujaka. Jak się dowiedzieliśmy, to zapowiedź ścieżki dydaktycznej i gry terenowej.

Żabice w Gminie Chocianów to zdecydowanie wioska tematyczna. Wszystko za sprawą jej mieszkańców, wśród których prym wiedzie sołtys, a zarazem radny Rady Miejskiej w Chocianowie, Paweł Bujak. To właśnie on ufundował nową tablicę dydaktyczną, która stanęła w tej wsi. Jakie informacje możemy poznać z tablicy?

Żabice założone zostały w XIII wieku jako mała przydrożna wioska z posiadłością rycerską umiejscowioną w jej środku. Według statystyk z połowy XIX wieku w posiadłości tej przebywało 15 chłopów, 11 ogrodników, 2 młynarzy, kowal, pasterz oraz nauczyciel, w samej wsi natomiast znajdowało się 48 domostw, które zamieszkiwało 362 mieszkańców. Gospodarstwa te należały do skromnych, przeważnie były to chaty pokryte słomą. Mieszkańcy Żabic pochwalić się za to mogli posiadaniem własnej szkoły - czytamy na tablicy ufundowanej przez Pawła Bujaka, radnego Rady Miejskiej w Chocianowie. - W 1930 roku posiadłość rycerska, licząca już 547 hektarów trafiła w posiadanie hrabiny Charlotte Freifrau von der Recke, która odziedziczyła ją po śmierci swojego małżonka. Mieszkała w niej przez 8 lat, dzieląc ciężkie czasy z mieszkańcami Żabic, przemawiając podczas mszy i udzielając lekcji okolicznym dzieciom. W roku 1938 przekazała włości swojemu synowi, Gotthardowi, później zostając wypędzoną z wioski - głosi napis.
To nie pierwsza akcja promująca wieś podjęta przez jej mieszkańców na czele z sołtysem Żabic Pawłem Bujakiem. Pisaliśmy o tym w naszych artykułach: "Nowe logo i nagrody za najlepsze dekoracje", "Zdobią posesje, mogą wygrać nagrody", "Kolejna ogólnopolska stacja promuje działania radnego", "O Żabicach także w lokalnej telewizji" oraz "Znaleźli sposób na promocję swoich miejscowości". Co jeszcze znajdziemy na postawionej tablicy? 

- Do roku 1939 liczba mieszkańców zmniejszyła się do 305, czego przyczyną było prawdopodobnie uprzemysłowienie rolnictwa, którym w dużej mierze się ówcześnie zajmowano, bądź emigracja części ludności z kraju. Ci, którzy pozostali mogli jednak cieszyć oczy ozdobnym pałacem z okazałymi budynkami, pięknymi zagrodami miejskimi i czystymi posiadłościami, które swój dobry stan zawdzięczały pilności i gorliwości gospodarzy tej wioski - dowiadujemy się z tablicy. - Na terenie Żabic znajdował się też owiany legendą Kamień Świętej Jadwigi. Był to 90-centymetrowy blok granitowy z charakterystycznym wgłębieniem, które ponoć zostawiła po sobie święta, odpoczywając podczas podróży. Zdaniem niektórych swój charakterystyczny kształt skała zawdzięcza zmianom pogodowym. Znajdą się też tacy, którzy uważają, że wgłębienie służyło składaniu ofiar - czytamy.
Więcej o ścieżce dydaktycznej i grze terenowej już niebawem w naszych kolejnych artykułach, dlatego zachęcamy do śledzenia naszych kolejnych doniesień.