Zasady segregacji odpadów dla większości są już oczywiste, szczególnie jeśli chodzi o odpady, które wyrzucamy do kolorowych pojemników. Jednak każdemu z nas może zdarzyć się odpad, który przysporzy kłopotów z prawidłową segregacją. Szczególnie, jeśli nie jest to standardowy śmieć typu szkło, plastik, metal, papier czy BIO. Takim odpadem mogą być m.in. lekarstwa po terminie ważności. Każdy z mieszkańców powinien wiedzieć, jak prawidłowo pozbyć się przeterminowanych lekarstw, dlatego Związek Gmin Zagłębia Miedziowego stworzył podsumowanie najważniejszych informacji.

Przede wszystkim trzeba sobie uświadomić, że leki to odpady niebezpieczne, złożone ze związków chemicznych, które w różny sposób mogą oddziaływać na środowisko naturalne. Wyrzucanie starych lekarstw do kosza, skąd dalej trafiają na składowiska odpadów jest nieodpowiedzialne. Związki zawarte w medykamentach są bardzo trwałe, przedostając się do wód lub gleb potrafią je skutecznie skazić. Nie wolno również wyrzucać leków do toalety lub do zlewu!

- Oczyszczalnie ścieków nie radzą sobie dobrze z takimi substancjami, a ich obecność w wodzie sprawia, że bakterie i wirusy uodporniają się na nie. Przeterminowane leki powinny być poddane profesjonalnemu unieszkodliwianiu. Aby tak się stało niezbędne jest nasze zaangażowanie w prawidłowe pozbywanie się tego typu odpadów niebezpiecznych. Zatem, aby lekarstwa mogły zostać zutylizowane w sposób bezpieczny dla środowiska, ludzi i zwierząt muszą być zbierane osobno. Leków należy pozbywać się w specjalnych konfiskatorach, które znajdują się w niektórych przychodniach zdrowia i aptekach - informują pracownicy ZGZM.
Na terenie Związku Gmin Zagłębia Miedziowego konfiskatory na medykamenty znajdują się w poniższych lokalizacjach:
Apteka "Dobra apteka", ul. Ratuszowa 1a, 59 – 140 Chocianów,
Apteka "Medicus", ul. 3-go Maja 2, 59 – 140 Chocianów,
Punkt apteczny, Pęcław 1c, 67 – 221 Białołęka,
Gminny Ośrodek Zdrowia, ul. Dworcowa 200, 59-180 Gaworzyce,
Apteka "Larix", ul. Przemysłowa 7, 59 – 160 Radwanice,
Apteka "Mediq Julia", ul. Obiszowska 11a, 67 – 222 Jerzmanowa,
Apteka "MEDI", ul. Zielona 4, 59 – 150 Grębocice,
Apteka, Pl. Wolności 12, 59 – 170 Przemków,
Apteka "Nad Wrzosowiskiem", ul. Głogowska 10, 59 – 170 Przemków,
Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych, ul. K.B. Kominka 7, 59 – 100 Polkowice,
Apteka "Ziko", ul. Chopina 38, 59 – 100 Polkowice,
Apteka "Aspirynka", ul. Miedziana 17, 59 – 100 Polkowice,
Apteka "CORAX", ul. Hubala 1b, 59-100 Polkowice,
Apteka Pod Rokitnikiem, ul. K.B. Kominka 5, 59-100 Polkowice,
Apteki "Konwalia" ul. Kolejowa 29B, 59-100 Polkowice.

- Lekarstw możemy pozbyć się także w Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Na terenie Związku Gmin Zagłębia Miedziowego mamy pięć funkcjonujących punktów: PSZOK Grębocice, przy ul. Spółdzielczej 34a, PSZOK Koźlice 65A (gm. Gaworzyce), PSZOK Polkowice, przy ul. Działkowej 18, PSZOK Przemków, przy ul. Ceglanej 6A PSZOK Radwanice, przy ul. Stolarskiej 6. W powyższych punktach można pozbyć się nie tylko leków po terminie, a wszystkich odpadów komunalnych, które wytwarzamy w gospodarstwie domowym, jak np. opon, odpadów gabarytowych, elektroodpadów, baterii i akumulatorów, chemikaliów, smarów, odpadów budowlanych i poremontowych itd. Ponadto na PSZOK-ach znajdują się wiaty na przedmioty do ponownego użycia, w których można zostawić przedmioty, z których już nie korzystamy. Jednocześnie z wiat można zabrać przedmioty, z których już ktoś zrezygnował i dać im drugie życie - zachęcają pracownicy Związku Gmin.
Już w tym roku otwarty ma zostać także PSZOK w Chocianowie, o czym będziemy na bieżąco informować na naszym portalu. Oczywiście mało kto będzie z jedną butelką niewykorzystanego antybiotyku jechał na PSZOK lub do apteki, dlatego warto przygotować sobie w domu niewielki pojemnik na lekarstwa i w momencie zapełnienia go, zanieść leki do najbliższego konfiskatora lub PSZOK-u. Podobnie można robić z bateriami czy drobnym zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Podejmując tak niewielkie kroki w celu odpowiedniego pozbywania się odpadów niebezpiecznych mamy realny wpływ na jakość środowiska, w którym żyjemy.