Cieplejsze dni to także więcej fanów jednośladów na polskich drogach. Rowerzyści powinni jednak pamiętać, że oprócz praw mają również obowiązki, do których muszą się stosować. Polkowicka Policja, mając na uwadze bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, przypomina podstawowe zasady i przepisy ruchu drogowego, które obowiązują rowerzystów.

Zanim wyruszymy w drogę, sprawdźmy stan techniczny swojego roweru. Szczególną uwagę należy zwrócić na elementy, które mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo. Sprawne hamulce, oświetlenie oraz dzwonek to podstawa wymagana przepisami prawa. Aby jazda rowerem była przyjemna warto również przed wyjazdem sprawdzić czy mamy czysty i nasmarowany łańcuch i właściwie dobrane ciśnienie w oponach.

- Przegląd roweru można zrobić samemu, ale aby mieć pewność, że jazda po zimowym "postoju" będzie bezpieczna, najlepiej wybrać się do profesjonalnego warsztatu rowerowego - informuje młodszy aspirant Przemysław Rybikowski, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Polkowicach. - Pamiętaj, aby móc poruszać się rowerem po drogach publicznych, to zgodnie z przepisami rower musi być wyposażony w następujące elementy: z przodu – co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej; z tyłu – co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, w dwa przednie i dwa tylne światła kierunkowskazu, barwy żółtej samochodowej; jeżeli konstrukcja roweru lub wózka rowerowego uniemożliwia kierującemu sygnalizowanie przez wyciągnięcie ręki zamiaru zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu; co najmniej jeden skutecznie działający hamulec, w dzwonek lub inny sygnał o nieprzeraźliwym dźwięku - kieruje swoje słowa do rowerzystów polkowicki policjant.
Każdy rowerzysta obowiązany jest do korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Rowerzysta korzystający z drogi dla rowerów i pieszych, ma zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

- Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy: opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem, szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów, warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła) - wymienia aspirant Rybikowski. -  Kask ochronny, co prawda nie jest obowiązkowy, ale dla własnego bezpieczeństwa warto go zakładać - dodaje policjant.
Warto też pamiętać o elementach odblaskowych, które zwiększają widoczność niechronionych uczestników ruchu drogowego na drogach, a tym samym mają wpływ na bezpieczeństwo. Osoby w wieku między 10 a 18 rokiem życia, aby jeździć na rowerze po drodze publicznej, muszą mieć do tego uprawnienia, czyli kartę rowerową.