Jazda rowerem dla większości osób jest sposobem na aktywne spędzanie wolnego czasu, dla innych natomiast jest to środek komunikacji, którym dojeżdżają do pracy, szkoły lub na zakupy. Funkcjonariusze z Policji Polkowice przygotowali poradnik w oparciu o materiały Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Z tych informacji z pewnością powinni skorzystać miłośnicy jednośladów.

Musimy pamiętać, że niezależnie od tego, w jakim celu korzystamy z naszego roweru, to poruszając się należymy do grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego. Polska Policja prowadzi ogólnopolską akcję pn. "Jednośladem bezpiecznie do celu", której celem jest zwrócenie uwagi użytkowników motocykli, motorowerów i rowerów na najważniejsze aspekty bezpieczeństwa i kształtowanie właściwych postaw i odpowiedniego zachowania.

Rosnąca liczba jednośladów na polskich drogach zmienia podejście do zagadnienia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, uwzględniając specyfikę właśnie tej grupy. Wypadki z udziałem użytkowników jednośladów stanowią duży problem, gdyż pociągają za sobą poważne skutki. Stąd też od wielu lat podejmowane są różnorodne działania mające na celu ograniczenie liczby wypadków z ich udziałem, a co za tym idzie zmniejszenie liczby osób poszkodowanych - informuje mł.asp. Przemysław Rybikowski, Oficer Prasowy, KPP w Polkowicach.
Na bezpieczeństwo rowerzystów znaczący wpływ ma ich zachowanie w ruchu drogowym, przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, ale też właściwie wyposażony rower. Wyposażeniem obowiązkowym roweru są: lampa ze światłem białym lub żółtym selektywnym, umieszczona z przodu, sygnał dźwiękowy (np. dzwonek) o nieprzeraźliwym tonie, lampa ze światłem czerwonym umieszczona z tyłu (może być światło migające), światło odblaskowe barwy czerwonej umieszczone z tyłu, w kształcie innym niż trójkąt oraz przynajmniej jeden skutecznie działający hamulec - ręczny lub nożny.

Zachowanie na drodze

Włączenie oświetlenia obowiązuje rowerzystę w warunkach złej widoczności - gdy zapada zmierzch, jest noc czy też widoczność jest ograniczona z powodu warunków atmosferycznych np. mgły. Światła należy włączać także podczas jazdy w tunelu.

Aktualnie w przepisach dotyczących ruchu rowerów nie ma zapisów dotyczących kasków ochronnych ani kamizelek odblaskowych. Pamiętajmy jednak, iż zakładając kask chronimy głowę - część ciała najbardziej narażoną na urazy. Kamizelka odblaskowa, szelki odblaskowe, opaski, ułatwiają dostrzeżenie rowerzysty przez kierowcę, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych - dodaje mł.asp. Przemysław Rybikowski, Oficer Prasowy, KPP w Polkowicach.
Rowerzyści muszą pamiętać o: używaniu sprawnego i w pełni wyposażonego roweru, korzystaniu z dróg dla rowerów, przestrzeganiu przepisów, nie wymuszaniu pierwszeństwa, sygnalizowaniu odpowiednio wcześnie manewrów (skrętu, zmiany pasa ruchu), nie ścinaniu zakrętów oraz korzystaniu z kasku ochronnego i kamizelki odblaskowej.

- Rowerzysta ma obowiązek korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym - przypomina mł.asp. Przemysław Rybikowski, Oficer Prasowy, KPP w Polkowicach.
Rowerzysta może jechać po chodniku lub po drodze dla pieszych wyjątkowo, gdy: opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem; szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 metry i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów, a także gdy warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gęsta mgła). Rowerzysta jest zobowiązany zejść z roweru i przeprowadzić go po przejściu dla pieszych, jeśli chce je przekroczyć. Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja, kiedy obok pasów dla pieszych jest przejazd rowerowy. W takim wypadku rowerzysta nie musi zsiadać z roweru.

- Dzieci poniżej 10 lat mogą samodzielnie poruszać się na rowerze pod opieką osoby dorosłej. Rowerzysta może jechać rowerem po chodniku, gdy opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem - wyjaśnia mł.asp. Przemysław Rybikowski, Oficer Prasowy, KPP w Polkowicach. - Dziecko do lat 7 może być przewożone na rowerze, pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym, siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę - dodaje stróż prawa.
Zasady zachowania ostrożności lub szczególnej ostrożności to reguły, do których użytkownik drogi powinien rygorystycznie się stosować. Zasady te oznaczają, iż należy unikać wszelkiego działania, które mogłoby wywołać zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, utrudnić go lub narazić kogoś na szkodę.

Rowerzysto zanim skręcisz

Kierujący jednośladem z zamiarem skrętu w prawo powinien: upewnić się, że może wykonać manewr, wyciągnąć prawą rękę sygnalizując zamiar wykonania skrętu, ponownie upewnić się czy droga jest wolna, zbliżyć się do prawej krawędzi jezdni, wykonać skręt ustępując pierwszeństwa pieszym na przejściu drogi poprzecznej oraz kontynuować jazdę możliwie blisko prawej krawędzi jezdni.

Z kolei w przypadku skrętu w lewo należy: upewnić się, że możesz wykonać manewr, wyciągnąć lewą rękę, aby zasygnalizować zamiar wykonania skrętu, ponownie upewnić się czy droga jest wolna, zbliżyć się do środka jezdni (osi jezdni), ponownie upewnić się, czy droga jest wolna (np. czy nikt nas nie wyprzedza) i czy przeciwny pas ruchu też jest wolny, gdy droga za i przed nami jest wolna można wykonać skręt, by wjechać na właściwy pas ruchu - pamiętać należy o pieszych na przejściu wyznaczonym na drodze poprzecznej.

- Rowerzyści są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego i oznacza to, że nie są chronieni osobistymi środkami technicznymi, takimi jak poduszka powietrzna czy pasy bezpieczeństwa, a w kontakcie z samochodem, przy dużej prędkości kolizyjnej, doznają poważnych obrażeń albo nawet ponoszą śmierć - nie pozostawia złudzeń mł.asp. Przemysław Rybikowski, Oficer Prasowy, KPP w Polkowicach.
W trosce o własne bezpieczeństwo rowerzyści powinni pamiętać, że podczas przejeżdżania przez jezdnię po wyznaczonym przejeździe obowiązani są stosować zasadę szczególnej ostrożności. Przede wszystkim zmniejszyć prędkość, aby kierowca samochodu, zwłaszcza skręcającego w drogę poprzeczną, miał szansę dostrzec rowerzystę z wyprzedzeniem i odpowiednio zareagować.