Na złożenie zeznania podatkowego PIT za ubiegły rok czasu coraz mniej. Trzeba je bowiem złożyć do przyszłego poniedziałku. Najprościej zrobić to za pomocą usługi Twój e-PIT. Do 2 maja można zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w tej usłudze. Potem KAS automatycznie zaakceptuje zeznania PIT-37 i PIT-38.

Osoby rozliczające się przez Internet szybciej otrzymują zwrot podatku, dlatego podatnicy złożyli już ponad 5 mln e-PITów i co ciekawe zrobili to szybciej niż w zeszłym roku. Wystarczy bowiem przeanalizować przygotowane już przez Krajową Administrację Skarbową rozliczenie i zaakceptować je w obecnym kształcie, lub uzupełnić o ulgi i szczegółowe informacje, jak np. przekazanie 1 procenta.

Elektroniczny PIT to usługa dla każdego

Nasz e-PIT to prosty i bezpieczny sposób na rozliczenie z urzędem skarbowym. Aby skorzystać z usługi wystarczy zalogować się do e-Urzędu Skarbowego oraz wybrać usługę Twój e-PIT. Następnie sprawdzić lub zmienić swoje dane i wysłać deklarację. W przygotowanym zeznaniu uwzględnionych jest szereg informacji takich jak dane podatnika i jego indywidualny rachunek podatkowy. Rozliczenie uwzględnia też zwolnienie z PIT dla osób do 26. roku życia.

- Podatnicy chętnie korzystają z usługi Twój e-PIT, która pozwala im w wygodny sposób rozliczyć podatek, bez konieczności wychodzenia z domu. Najczęściej robią to w niedziele i poniedziałki. Najwięcej e-PITów składają w godzinach wieczornych – pomiędzy godz. 19:00 i 20:00 - czytamy na rządowych stronach Ministerstwa Finansów.
Z usługi korzystają zarówno młode osoby, jak i seniorzy. Najmłodszy podatnik, który zalogował się do systemu Twój e-PIT ma 18 lat a najstarszy 110 lat.

Osoby rozliczające PIT za 2021 rok za pomocą usługi Twój e-PIT mogą liczyć na szybszy zwrot nadpłaconego podatku. Nadpłaty do kwoty 5 tys. zł z większości zeznań PIT-37 złożonych przez usługę Twój e-PIT, zwracane są w ciągu 7 dni. Zwrot nadpłaty podatku z pozostałych zeznań dostępnych w Twój e-PIT trwa do 45 dni. W przypadku zeznań papierowych termin zwrotu wynosi do trzech miesięcy - dodają pracownicy Ministerstwa Finansów.
Dostęp do usługi Twój e-PIT możliwy jest wyłącznie przez e-Urząd Skarbowy, na stronie podatki.gov.pl. Zalogowanie do e-Urzędu Skarbowego (e-US) Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem lub poprzez bankowość elektroniczną i aplikację mObywatel umożliwia korzystanie z usługi Twój e-PIT i innych usług udostępnianych w tym serwisie. Dodatkowo do samej usługi można się zalogować także danymi podatkowymi podając: PESEL (albo NIP i datę urodzenia), kwotę przychodu z rozliczenia za rok 2020 lub kwotę przychodu z jednej z informacji od płatników za 2021 rok (np. z PIT-11 od pracodawcy), którą trzeba potwierdzić kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z rozliczenia na rok 2020.

Do 2 maja 2022 r. (30 kwietnia br. to sobota) podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Potem KAS automatycznie zaakceptuje zeznania PIT-37 i PIT-38, które przygotowała na podstawie posiadanych danych. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet, jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działańczytamy na rządowych stronach Ministerstwa Finansów.
Co istotne, zeznania PIT-36 nie zostaną automatycznie zaakceptowane 2 maja, ponieważ w zdecydowanej większości wymagają one uzupełnienia ze strony podatnika. Po 2 maja podatnik będzie miał podgląd do swojego zeznania i będzie mógł pobrać Urzędowe Potwierdzenie Odbioru tzw. UPO. Będzie mógł też złożyć korektę w ramach usługi.