Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Polkowicach od rana prowadzili na drogach powiatu polkowickiego kolejną akcję pn. "Trzeźwy Poranek". Cieszy, że do policyjnych apeli o trzeźwość „za kółkiem” dostosowali się kierowcy pojazdów mechanicznych, co innego rowerzyści. Życie pokazało, że nie wszyscy użytkownicy tych jednośladów są świadomi zagrożenia, jakie mogą stworzyć nie tylko sobie, ale i innym uczestnikom ruchu drogowego poruszając się rowerem pod wpływem alkoholu.

Niestety dzisiejszy poranek, mimo licznych policyjnych apeli, nie dla wszystkich uczestników ruchu był trzeźwy. Policjanci tuż przed godziną 9 na jednej z lokalnych dróg w gminie Przemków zauważyli dwóch kierujących rowerami, których styl jazdy wyraźnie wskazywał, że mogą znajdować się pod wpływem alkoholu. Chwilę później alkomat po badaniu wykazał u pierwszego z nich 1,3 promila, a u drugiego z mężczyzn 0,4 promila. Teraz uczestnicy ruchu drogowego, który zdecydował się na jazdę "na podwójnym gazie", za swoje nieodpowiedzialne zachowanie odpowiedzą przed sądem.

Choćby te przykłady pokazują, że problemu jazdy pod wpływem alkoholu nie da się niestety całkowicie wyeliminować, jednak dzięki prowadzonym działaniom policyjnym, można go znacząco zmniejszyć. Nie ma taryfy ulgowej dla pijanych kierujących. Policjanci reagują wobec wszystkich pijanych użytkowników dróg jednakowo – wyciągając prawne konsekwencje, niezależnie, czy mają do czynienia z osobą na podwójnym gazie za kierownicą samochodu, czy pijanym motocyklistą.

Jazda rowerem po alkoholu nie jest już przestępstwem. Niemniej jednak nadal jest to wykroczenie. Według przepisów prawa nietrzeźwemu rowerzyście może grozić areszt i kara grzywny. Sąd może nałożyć także na rowerzystę zakaz używania pojazdów niemechanicznych.

sierż.szt. Przemysław Rybikowski
Oficer Prasowy KPP w Polkowicach
tel. 600-229-096