Rządowy portal zwiastuje uruchomienie infolinii dla przedsiębiorców, której celem będzie odpowiedź na wszystkie pytania związane z proponowanymi rozwiązaniami i możliwością uzyskania pomocy. Działa już portal, na którym można znaleźć sposoby wnioskowania o pomoc.

"Tarcza Antykryzysowa" to, jak podają źródła rządowe, "pakiet rozwiązań, który pomoże polskim firmom i ich pracownikom w przejściu przez kryzys wywołany pandemią koronawirusa suchą nogą". Ten pakiet opiera się na pięciu filarach: ochronie miejsc pracy i bezpieczeństwu pracowników, finansowaniu przedsiębiorców, ochronie zdrowia, wzmocnieniu systemu finansowego i inwestycjach publicznych. Informacje o wszystkich narzędziach, jakie oferuje Tarcza, i sposobach wnioskowania o pomoc znaleźć można na uruchomionej właśnie rządowej stronie internetowej. W czwartek, 2 kwietnia ruszy także infolinia dla przedsiębiorców.

Celem przygotowanych przez nas rozwiązań w ramach Tarczy Antykryzysowej jest pomoc dla polskich firm, by mogły przetrwać ten najtrudniejszy czas - powiedział premier Mateusz Morawiecki - proszę właścicieli firm oraz zarządy o zapoznanie się z elementami Tarczy Antykryzysowej. Ministrowie mojego rządu są do Waszej dyspozycji.

Interesujące informacje z łatwością powinni znaleźć przedsiębiorcy, pracownicy, organizacje społeczne i instytucje kultury, samorządy, rolnicy, a także przedstawiciele poszczególnych branż – transportowej, budowlanej, czy turystycznej. W zakładce pytania i odpowiedzi można znaleźć np. komu przysługuje wsparcie, na czym polega i w jakim zakresie jest przyznawane. Oprócz tego wszyscy użytkownicy strony będą mogli zadawać pytania poprzez ankietę. Witryna będzie przekierowywać na strony, na których można złożyć elektroniczny wniosek w danej sprawie. Twórcy strony chcą, aby tych instytucji z dnia na dzień przybywało. Z uwagi na złożoność wielu mechanizmów pomocowych oraz szeroką gamę oferowanych w pakiecie produktów, strona będzie cały czas ewoluowała.

Jak szacuje rząd Mateusza Morawieckiego tarcza ustabilizuje polską gospodarkę, a także da jej impuls inwestycyjny. Wartość wsparcia oferowanego w ramach tarczy ma wynieść circa 212 mld złotych, czyli blisko 10% PKB.
[KN]