Wielkimi krokami zbliża się sezon grzewczy. Z tej okazji redaktorzy strony StrazackieGadzety.pl przypominają, jak postępować w przypadku zapalenia się sadzy w kominie. Warto przeczytać na wszelki wypadek.

Jak się dowiadujemy, główną przyczyną pożarów sadzy w przewodach kominowych jest zaniedbanie ich przez użytkowników. Podstawowym i najważniejszym błędem jest brak ich systematycznego czyszczenia. Palenie w piecu odpadami komunalnymi, mokrym drewnem i płytami meblowymi również prowadzi do osadzania się cząsteczek sadzy. Sadza powstaje w wyniku niepełnego spalania stałego materiału palnego.

Jakie są objawy pożaru i jak postępować?

Zapaleniu się sadzy w kominie towarzyszy bardzo głośny szum spowodowany trawiącą gwałtowną reakcją spalania.

- Paląca się w wysokich temperaturach sadza może spowodować pęknięcia i nieszczelności w przewodzie kominowym. Wysoka temperatura lub ogień wydobywający się ze szczelin komina może doprowadzić do zapalenia się materiałów otaczających przewód kominowy. Przez pęknięcia do pomieszczeń mieszkalnych może dostać się również dym oraz tlenek węgla - czytamy na przygotowanej przez portal StrazackieGazdety.pl grafice. - Przede wszystkim należy w pierwszej kolejności wybrać palące się materiały z paleniska. Nigdy nie należy używać wody do gaszenia.
Litr wody potrafi w takiej sytuacji zmienić się w ponad półtora tysiąca litrów pary, co może doprowadzić do pęknięcia i rozszczelnienia komina. To z kolei prosta droga do pożaru pomieszczeń znajdujących się w jego otoczeniu. W takim wypadku należy natychmiast zadzwonić po straż pożarną pod numer alarmowy 998 lub 112.