Ferie zimowe na Dolnym Śląsku rozpoczynają się 31 stycznia, jednak pierwsze wyjazdy zaczną się już w piątek, 28 stycznia wieczorem. Jeśli planujesz wybrać się na zimowy wypoczynek autokarem i masz obawy o jego stan techniczny lub stan trzeźwości kierowcy, podróż rozpocznij od wizyty w punkcie kontroli autobusów. Taka możliwość istnieje na obszarze całego Dolnego Śląska.

Na terenie poszczególnych powiatów policjanci będą przeprowadzać kontrole w stałych wyznaczonych miejscach i godzinach bądź po wcześniejszym kontakcie telefonicznym z właściwą jednostką policji. Policjanci zaprezentowali wykaz miejsc prowadzenia kontroli autobusów.

- W związku ze zbliżającym się okresem ferii zimowych, na drogach możemy spodziewać się zwiększonego ruchu pojazdów, w szczególności autobusów przewożących dzieci oraz młodzież na zimowy wypoczynek. W celu zapewnienia bezpieczeństwa podróżnym dolnośląscy policjanci prowadzić będą wzmożone kontrole pojazdów na trasach wylotowych z miast i głównych ciągach komunikacyjnych województwa - informuje młodszy aspirant Przemysław Rybikowski, oficer prasowy KPP w Polkowicach. - Jeśli ktokolwiek będzie miał wątpliwości co do stanu technicznego autokaru, którym w podróż wyrusza on bądź jego bliscy, może sprawdzić pojazd, jak i kierowcę – jego stan trzeźwości oraz uprawnienia – w punkcie kontroli lub zgłaszając taką potrzebę w konkretnej jednostce Policji - wyjaśnia oficer Rybikowski.
Kontrole autokarów prowadzone będą przez policjantów we wszystkich powiatach województwa dolnośląskiego. Szczegółowy wykaz miejsc prowadzenia kontroli autobusów oraz kierowców pojazdów przewożących dzieci i młodzież na wypoczynek znajduje się na stronie polkowickiej policji, a także poniżej.

- Pamiętajmy również, że każdy rodzic wysyłający dziecko na zimowy wypoczynek, czy też organizator takiego wyjazdu może skorzystać z e-usługi "Bezpieczny autobus". Przy jej pomocy można sprawdzić czy autokar, który będzie przewoził nasze pociechy, jest sprawny i dopuszczony do ruchu oraz czy posiada aktualne ubezpieczenie OC - dodaje młodszy aspirant Przemysław Rybikowski, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Polkowicach.
Do skorzystania z usługi wystarczy numer rejestracyjny pojazdu i znajomość adresu: https://bezpiecznyautobus.gov.pl.