W sobotę, 16 października w naszej gminie odbyły się II Manewry Integracyjne Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Ubiegłoroczne i tegoroczne zawody sportowo-pożarnicze pokrzyżowała epidemia koronawirusa, stąd pomysł organizacji integracyjnych manewrów. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć (pod artykułem).

Pomysł zrodził się wśród opiekunów MDP: Natalii Gniedziejko (OSP Parchów), Ryszarda Baryluka (OSP Trzebnice) oraz Krystiana Dzikiego (OSP Szklary Dolne). W tym roku udział wzięły 4 jednostki: OSP Parchów, OSP Trzebnice, OSP Szklary Dolne, a także gościnnie OSP Niedźwiedzice.

- W Manewrach wzięły udział dzieci i młodzież od 7 do 16 roku życia. Na początek zostali rozdzieleni na 9 zastępów, otrzymali pakiety startowe, które zawierały dokładne mapy trasy wraz ze stacjami oraz apteczki pierwszej pomocy. Drużyny wybrały dowódcę zastępu i po objaśnieniu zasad oficjalnie wyruszyły na Manewry - poinformował Adam Horoszczak z Ochotniczej Straży Pożarnej w Parchowie. - Każdy zastęp musiał odnaleźć 9 stacji oraz osobę poszkodowaną i udzielić jej niezbędnej pomocy. Na każdej stacji mieli do wykonania przeróżne zadania, między innymi: zbudować robota z armatury strażackiej, dopasować nazwy do sprzętu, ułożyć drewnianą wieżę poprzez współpracę, za pomocą hydronetek przewrócić wszystkie butelki, rzucając wężami strażackimi przewrócić kręgle, przeciągnąć na czas w wężu małą piłeczkę oraz wiele innych - dodał Adam Horoszczak.
Po ukończeniu wszystkich zadań zastępy udały się na wspólne ognisko, przy którym mogli wziąć udział w różnych zabawach. Następnie każdy uczestnik manewrów został nagrodzony medalem oraz pamiątkową torbą z folderami. Odbyło się także losowanie nagród głównych: plecak i powerbank, które ufundowało Nadleśnictwo Lubin. Każdy dowódca zastępu otrzymał także pamiątkowy album. Każda z jednostek otrzymała również podziękowania za udział w Manewrach i dyplom, a organizatorzy i uczestnicy mają nadzieję na kolejne tego typu spotkania.