Prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. W wyniku tej noweli Spis potrwa dłużej o 3 miesiące i zakończy się 30 września 2021 roku. Warto spisać się jak najszybciej, bowiem dane jakie podajemy muszą być zgodne ze stanem z 31 marca 2021 roku.

Głównym celem nowelizacji ustawy jest wydłużenie czasu realizacji Narodowego Spisu Powszechnego w warunkach zagrożenia epidemicznego COVID-19. Sam spis potrwa o 3 miesiące dłużej, tj. do 30 września bieżącego roku. Pozostałe zmiany uchwalone przez parlament i podpisane przez Prezydenta RP dotyczą m.in. ujednolicenia stawki wynagrodzenia dla rachmistrzów spisowych do 6 złotych brutto za każdy przeprowadzony wywiad oraz dostosowania przepisów dotyczących popularyzacji spisu w mediach publicznych do wydłużonego czasu trwania spisu.

Zgodnie z ustawą o statystyce publicznej udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 jest obowiązkowy - czytamy na portalu Głównego Urzędu Statystycznego. - Obowiązkową formą jest samospis internetowy. Metoda uzupełniająca to spis przez telefon, na infolinii spisowej.
Spisu można dokonać samodzielnie w specjalnej aplikacji dostępnej na stronie spis.gov.pl. Jeśli nie spiszemy się do końca kwietnia, nic straconego, bowiem spisywać samodzielnie będzie można spisywać się nadal za pośrednictwem aplikacji. Wyjątkiem jest jednak sytuacja, w której zadzwoni do nas rachmistrz. Wówczas będziemy musieli odpowiedzieć na pytania spisowe przez telefon.

Do wygrania 16 samochodów i gotówka

Na wszystkich, którzy wezmą udział w spisie przez Internet od dzisiaj czekają atrakcyjne nagrody w specjalnej loterii spisu.

Serdecznie zachęcamy do udziału w loterii promocyjnej związanej z udziałem w spisie powszechnym. W loterii może wziąć udział każdy, kto samodzielnie spisze się przez Internet na spis.gov.pl. Zgłoszenia przyjmujemy już od 22 kwietnia 2021 roku - zachęcają organizatorzy loterii. - Im szybsze zgłoszenie do loterii tym większa szansa na wygraną! Jeden kod może wziąć udział w wielu losowaniach. Wszystkie zarejestrowane zgłoszenia wezmą udział w losowaniu finałowym.
Szczegóły dotyczące nagród i terminów losowań dostępne są na stronie internetowej Loterii Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań.