Spis rolny już za niecałe dwa tygodnie. Główny Urząd Statystyczny zachęca rolników do samodzielnego spisania się przez Internet hasłem "Spisz się, jak na rolników przystało".

Wczoraj Senat przyjął bez poprawek ustawę o zmianie ustaw o statystyce publicznej, o powszechnym spisie rolnym w 2020 roku oraz o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 roku. Zmiany w ustawach spisowych dostosowują przepisy dotyczące prowadzenia spisów do warunków epidemii, m.in. możliwość zbierania danych spisowych telefonicznie.

Spis rolny, podobnie jak spis powszechny, jest realizowany co około 10 lat we wszystkich krajach członkowskich ONZ. Obejmuje swoim zasięgiem wszystkie gospodarstwa rolne w kraju. To bardzo duże i kosztowne badanie, ale i wyjątkowa okazja, żeby pozyskać szczegółowe informacje – powiedział dla agencji informacyjnej Newseria Biznes Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego.
Co istotne w tym roku, już od 1 września każdy rolnik będzie mógł samodzielnie spisać się on-line. Spis rolny potrwa do 30 listopada. Obejmie gospodarstwa rolne prowadzone zarówno przez osoby fizyczne, jak osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Udział w nim jest obowiązkowy.

Najważniejszą zmianą w tej edycji jest to, że przykładamy dużą wagę do spisu poprzez internet. Będziemy apelować do rolników, aby wzięli w nim udział poprzez stronę internetową, co ograniczy koszty realizacji i myślę, że jest też dla nich najwygodniejszą formą. Są też takie gospodarstwa, które nie mają łączy internetowych i tutaj będziemy realizować spisy pozostałymi kanałami – komentował dla Newseria Biznes Dominik Rozkrut. – Przygotowaliśmy szereg narzędzi na wypadek potrzeby weryfikacji i identyfikacji naszych rachmistrzów. Rolnik, kiedy zapuka do jego drzwi rachmistrz spisowy, może zażądać okazania odpowiedniej legitymacji, która będzie miała powszechnie znany wzór z podpisem dyrektora Urzędu Statystycznego.
Wszystko po to, aby zapewnić jak najwięcej informacji dotyczących polskich gospodarstw rolnych. Dane te mają posłużyć do kształtowania krajowej polityki rolnej, a także analizy zmian, jakie zaszły w rolnictwie w ciągu ostatniej dekady. Polska jest zobowiązana również dostarczać takie dane na potrzeby Eurostatu.

O tym w jaki sposób można się spisać przez Internet będziemy informować w naszych następnych doniesieniach. Dla wszystkich, którzy obawiają się, że sobie nie poradzą z internetowym spisem, Urząd Miasta i Gminy Chocianów prowadzi aktualnie specjalne szkolenia, o czym pisaliśmy w artykule: "E-aktywny Chocianów".
[KN]