Ostatnie dni były bardzo pracowite dla policjantów z naszego regionu. W Zgorzelcu udało się zatrzymać złodzieja, którego łupem padł motocykl należący do mieszkańca powiatu polkowickiego, w Polkowicach policjant po służbie zatrzymał wandala, który niszczył zaparkowane samochody, zaś w Głogowie na 3 miesiące aresztu Sąd Rejonowy aresztował damskiego boksera z Radwanic.

Współpraca policjantów ze Zgorzelca i Polkowic doprowadziła do ustalenia i zatrzymania złodzieja motocykla marki Dafier. Sprawcą kradzieży okazał się 31-letni mieszkaniec Bogatyni, którego zatrzymano na terenie powiatu zgorzeleckiego. Mężczyzna jest również podejrzany o kradzież paliwa na kwotę niemal 900 złotych. Za wszystkie przewinienia grozi mu kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Kolejnym sukcesem może poszczycić się policjant z Wydziału Kryminalnego KPP w Polkowicach, który po swojej służbie zatrzymał 24-latka, wyładowującego swoją agresję na zaparkowanych samochodach. Uszkodzone zostały 3 pojazdy, chociaż mogło być ich znacznie więcej, gdyby nie natychmiastowa reakcja funkcjonariusza. Okazało się, że wandal znajduje się pod wpływem alkoholu, w wydychanym powietrzu miał blisko 1,8 promila. Jemu również grozi kara nawet 5 lat pozbawienia wolności.

Jak czytamy na stronie polkowickiej policji do komendy w Przemkowie zgłosiła się zdesperowana kobieta, która od 10 lat znosiła upokorzenia, groźby, wyzwiska i niszczenie dorobku rodziny dokonywane przez swojego 34-letniego konkubenta. Zatrzymany mężczyzna usłyszał zarzuty za fizyczne i psychiczne znęcanie się nad rodziną, naruszenie miru domowego oraz zniszczenie mienia. Decyzją Sądu Rejonowego w Głogowie został wobec niego zastosowany najsurowszy z dostępnych środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania i w konsekwencji mężczyzna najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie.

Policja przypomina, że bicie, krzyki i wyzwiska, awantury, znęcanie fizyczne i psychiczne to przemoc domowa, o której trzeba informować zanim dojdzie do tragedii. Każdy ma prawo złożyć na policji lub w prokuraturze wniosek o wszczęcie postępowania karnego wobec osoby, która krzywdzi najbliższych. Przemoc domowa rzadko jest incydentem jednorazowym. Jeżeli wobec sprawcy nie podejmie się natychmiastowych, stanowczych działań - przemoc powtórzy się. Policja zwykle jest wzywana w ekstremalnych sytuacjach, czasami zbyt późno.

Jeżeli wiesz, że osobie z twojego otoczenia dzieje się krzywda, nie czekaj! Powiadom Policję, Straż Miejską lub Ośrodek Pomocy Społecznej. Pamiętaj, że przemoc domowa jest przestępstwem! Masz prawo bronić się przed osobą, która krzywdzi Ciebie i Twoją rodzinę.
[KN]