Zamknięte hotele, stoki narciarskie, galerie handlowe, ograniczenia w przemieszczaniu, kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski. Co dokładnie przygotował nam rząd od 28 grudnia do 17 stycznia?

Na dzisiejszej konferencji prasowej Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że od 28 grudnia do 17 stycznia polski rząd wprowadza kwarantannę narodową. Oprócz dotychczasowych obostrzeń, które pozostają w mocy zamknięte będą hotele, także na ruch służbowy, a wyjątki mają zostać ograniczone do minimum.

- Wiem jednak, że same apele nie pomogą, same apele to za mało, zobaczmy, co robią nasi sąsiedzi. Z jednej strony Holandia i Niemcy właśnie w ostatnich dniach wprowadziły całkowity lockdown, z drugiej strony możemy pokazać przykład Słowacji i Włoch, które wprowadzają poważne ograniczenia w poruszaniu się, a w przypadku Austrii i Francji mamy godzinę policyjną, która ogranicza ruch w określonych godzinach - mówił na konferencji prasowej Adam Niedzielski, Minister Zdrowia.
Oprócz hoteli zamknięciem objęte zostaną także w okresie do 17 stycznia stoki narciarskie. Kolejnymi obostrzeniami wynikającymi z "narodowej kwarantanny" zostały objęte galerie handlowe z pewnymi wyjątkami, jak sklepy spożywcze i drogerie.

W Sylwestra chcemy wprowadzić zakaz i ograniczenia w przemieszczaniu się. To ograniczenie będzie obowiązywało od godziny 21:00, 31 grudnia do 6:00 rano dnia następnego - wymieniał na konferencji prasowej minister Niedzielski. - Oprócz tego bardzo ważnym elementem jest to, że dla wszystkich osób, które będą przyjeżdżały do Polski transportem zorganizowanym będzie obowiązek odbycia kwarantanny na ogólnych zasadach - dodał Niedzielski.
Chodzi oczywiście o kwarantannę 10-dniową. Minister Zdrowia nie szczędził także słów krytyki w kierunku wszystkich, którzy będą planowali wyłamywać się z tych obostrzeń i przyjętych regulacji. Wyraził także nadzieję, że ta kwarantanna narodowa przygotuje wszystkich do planowanych szczepień.
[KN]