Do Ochli i Drzonowa, do Wrocławia, a nawet do Bolkowa i Złotego Stoku zawędrowali uczniowie Szkoły Podstawowej w Chocianowie. Wszystko w ramach programu "Poznaj Polskę" organizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, z którego udało się pozyskać dofinansowanie. Co dokładnie odwiedzili uczniowie w tych miejscach?

Na początku czerwca dwie klasy drugie wzięły udział w wycieczce do Muzeum Etnograficznego w Ochli, gdzie uczestniczyły w wydarzeniu "Ginące zawody i umiejętności". Tam rzemieślnicy, twórcy ludowi, gospodynie oraz gospodarze prezentowali dawne prace w scenerii zabytkowych, wiejskich zagród. To jednak nie jedyne miejsce ich wycieczki.

Dzieci oglądały liczne pokazy oraz brały udział w warsztatach "Tradycyjny wyrób masła", "Kaletnictwo", "Szycie maskotek" oraz "Tradycyjne stemplowanie sakiewek" - informują nauczyciele SP Chocianów. - Kolejnym miejscem, które zwiedziły było Lubuskie Muzeum Wojska w Drzonowie, gdzie oprócz zwiedzania z przewodnikiem ekspozycji w pałacu, w pawilonie i na terenie parku, pogadanki na temat historii wybranych eksponatów ciężkiego sprzętu wojskowego, mogły skorzystać z przejażdżki zabytkowym transporterem opancerzonym BTR-152. Dzień był pełen atrakcji i emocji. Wszystkim bardzo podobała się wycieczka, która okazała się prawdziwą podróżą do przeszłości - dodali.
Celem kolejnej wycieczki w ramach przedsięwzięcia MEiN "Poznaj Polskę", w której wzięli udział uczniowie klas drugich 2d i 2a okazał się Wrocław. Tam młodzi uczniowie zwiedzili Centrum Edukacji Ekologicznej - Hydropolis. Podczas zwiedzania dzieciaki zapoznały się z nowoczesnymi wystawami dotyczącymi wody i jej roli. Odkrywali również miejsce dzięki multimediom i interaktywnym instalacjom. Potem wędrowcy udali się do popularnego ogrodu botanicznego.

- Zaczęliśmy od projekcji 360º na 65-metrowym ekranie, która opowiada o powstaniu wody na Ziemi, następnie udaliśmy się strefy, gdzie mieliśmy okazję obejrzeć najbardziej przerażające stworzenia głębinowe. Obejrzeliśmy bogate ekosystemy raf koralowych, techniki kamuflażu oraz różnorodność wodnego życia. Mogliśmy skorzystać z gier multimedialnych, strefy relaksu, gdzie jedna ze ścian pokryta jest mchem, przyjrzeć się bliżej relacji człowieka z wodą, jej funkcji w organizmie. Ostatnim punktem zwiedzania była Strefa Historii Inżynierii Wodnej. Tutaj poznaliśmy i sprawdzaliśmy działanie wodnych wynalazków z czasów starożytnych. Na koniec uczniowie wzięli udział w warsztatach manualnych, gdzie z produktów codziennego użytku stworzyli własną paletkę farb - szczegółowo opisali ten punkt wycieczki nauczyciele SP Chocianów. - Drugim miejscem, które tego dnia mieliśmy okazję odwiedzić był Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego. Malownicze miejsce pokryte różnorodną roślinnością, panującą wokół ciszą i spokojem. Na terenie ogrodu, zwiedziliśmy szklarnie, podziwiając rośliny egzotyczne i sukulenty. W Arboretum widzieliśmy różne gatunki drzew, krzewów i krzewinek, poznając ich nazwy i pochodzenie. Podziwialiśmy Alpinarium, czyli ogród zbudowany ze skał, kamieni i ziemi, w którym odtwarzane jest górskie środowisko naturalne, głównie z roślin skalnych. W ekspozycję tę wkomponowano skamieniałe odciski wymarłych roślin, skamieniałe pnie drzew. Piękna pogoda zachęcała do spacerowania alejkami i mostkami pośród bujnej roślinności, wśród śpiewu ptaków, szumu wody. Poczuliśmy jedność z przyrodą - czytamy w opisie na stronie szkoły w mediach społecznościowych.
To jednak nie wszystko, bowiem w innej wycieczce, do Bolkowa i Złotego Stoku wzięło udział 40 uczniów z klas IV-VIII. Wyjazd organizowany w ramach projektu "Poznaj Polskę" przy wsparciu fundacji Vita regionem był także podziękowaniem za aktywną pracę uczniów na rzecz społeczności szkolnej od żegnającego się z tą rolą opiekuna Samorządu Uczniowskiego. 

Wszystkie wycieczki były z pewnością gwarantem wielu wrażeń i ubogacenia o nową wiedzę i doświadczenia, przede wszystkim o naszej Ojczyźnie. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia poniżej galerii zdjęć opublikowanych w mediach społecznościowych Szkoły Podstawowej w Chocianowie.