Drugi tydzień października był dla uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Szklarach Dolnych prawdziwą gratką naukową, bowiem gościli w Instytucie Fizyki Doświadczalnej, Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego w ramach projektu "NanoDay – dni z nanonauką i nanotechnologią".

Wycieczkę udało się zorganizować, gdy jeszcze nikt nie spodziewał się, że wychowankowie podstawówki ze Szklar Dolnych wylądują na zdalnym nauczaniu, o czym informowaliśmy w artykule: "Zajęcia w Szklarach Dolnych zawieszone". Podczas pobytu w murach Wydziału Fizyki i Astronomii uczniowie szkoły w Szklarach Dolnych realizowali własne projekty badawcze pod czujnym okiem pracowników naukowych Uniwersytetu Wrocławskiego, wykorzystując aparaturę naukową znajdującą się w uczelnianych laboratoriach.

- Współpracę z Uniwersytetem Wrocławskim podjęliśmy, żeby wprowadzić w życie naszą dewizę, aby zdobywanie wiedzy stało się fascynującą przygodą - powiedział dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Szklarach Dolnych - Jacek Nowicki.
Pomysłodawcą zajęć w Instytucie Fizyki Doświadczalnej wrocławskiego uniwersytetu był nauczyciel fizyki i chemii, Ireneusz Pęksa. Trzy dni warsztatów i wykładów w gościnnych murach Uniwersytetu Wrocławskiego, umożliwiły uczniom uczestniczenie w zajęciach związanych między innymi z zastosowaniami nanotechnologii w kryminalistyce, badaniu zjawisk elektrycznych zachodzących w panelach fotowoltaicznych, poznaniu działania mikroskopów STM i AFM, czy też przeprowadzeniu doświadczeń z drukiem 3D. Wśród dodatkowych atrakcji znalazły się także wegańska kuchnia i seanse filmowe w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego.