Śmiertelny wirus z Chin pojawił się w Polsce na początku marca. Dzisiaj Minister Zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział, że spodziewany czas trwania epidemii, to co najmniej rok, a włodarze polskich gmin od kilku tygodni zwracają uwagę na znaczący spadek wpływów do miejskich budżetów. Słowa otuchy spływają do nas z chocianowskiego ratusza: "bezpieczeństwo finansowe jest dla gminy priorytetem".

"Musimy być przygotowani na każdą, nawet najgorszą ewentualność w związku z kryzysem gospodarczym, jednak Burmistrz postawił jasne cele: realizacja założonych inwestycji i budowanie bezpieczeństwa finansowego są dla gminy priorytetem"

Na sytuację w Polsce narzekają już nie tylko przedsiębiorcy, którym rząd ograniczył możliwość prowadzenia działalności gospodarczych, ale także samorządy, które w wyniku zakazów odczuwają znaczący spadek wpływów budżetowych. Sytuacja w gminie Chocianów również nie jest najlepsza, choć jeszcze nie jest beznadziejna. Spada liczba osób prowadzących działalność, przez co spadają także wpływy z podatków PIT i CIT, jednak w porównaniu do statystyk ogólnopolskich widać, że przedsiębiorcy z naszej gminy wstrzymują się z tak drastyczną decyzją, jaką jest zamykanie własnych biznesów na stałe.

- Musimy być przygotowani na każdą, nawet najgorszą ewentualność w związku z kryzysem gospodarczym, jednak Burmistrz postawił jasne cele: realizacja założonych inwestycji i budowanie bezpieczeństwa finansowego są dla gminy priorytetem. Jesteśmy spokojni, bo mamy plan, aby budżet Chocianowa był cały czas bezpieczny. Nie ma mowy o żadnym zarządzie komisarycznym - komentuje Krystian Wan z tutejszego magistratu.

Ustawa o samorządzie gminnym w artykule 97 dość lakonicznie wskazuje, że "Prezes Rady Ministrów, na wniosek ministra właściwego do spraw administracji publicznej, może zawiesić organy gminy i ustanowić zarząd komisaryczny". Dzieje się tak "w razie nierokującego nadziei na szybką poprawę i przedłużającego się braku skuteczności w wykonywaniu zadań publicznych przez organy gminy".

Brak klientów u przedsiębiorców to brak podatków dla gmin

Ten ustawowy brak skuteczności w wykonywaniu zadań publicznych zdarza się najczęściej w przypadku, gdy gmina nie ma pieniędzy na podstawowe zadania, które nakłada na nią ta sama ustawa w artykule 7. Z kolei brak pieniędzy pojawia się m.in. w przypadku zawieszanej lub zamykanej przez przedsiębiorców działalności gospodarczej.

"Będziemy zmuszeni zweryfikować także plan wydatków oświatowych oraz funkcjonowanie systemu oświaty na terenie gminy"

- Obniżone wpływy do budżetów gmin mogą skończyć żywot wielu samorządów, najpierw na terenach najbiedniejszych gmin zostanie wprowadzony zarząd komisaryczny, a później nastąpi likwidacja takiej gminy, co faktycznie będzie oznaczało włączenie jej w granice innej jednostki terytorialnej - przestrzega Łukasz Malczyk, prezes Unii Polskich Przedsiębiorców.

W rozmowie z prezesem Unii Polskich Przedsiębiorców dowiadujemy się, że tylko od 21 marca do 7 kwietnia zamknięto lub zawieszono w Polsce blisko 49 tysięcy działalności gospodarczych. To ponad dwukrotnie więcej niż w tym samym okresie w roku ubiegłym. W porównaniu obu lat znacznie, bo blisko trzykrotnie spadła także liczba odwieszanych i rejestrowanych nowych działalności. Od 21 marca do 7 kwietnia 2020 roku było ich niespełna 12 tysięcy, podczas gdy w tym samym czasie w roku 2019 było ich blisko 31 tysięcy. Oznacza to, że przedsiębiorcy nie widzą możliwości prowadzenia własnych biznesów, zwłaszcza gdy rząd nakłada na nich kolejne zakazy i obostrzenia.

"Epidemia będzie trwała co najmniej rok, przygotujmy się na długą walkę z koronawirusem"
Tydzień temu w oddalonym od Chocianowa w linii prostej o niespełna 70 kilometrów Świeradowie-Zdrój tamtejszy burmistrz Roland Marciniak na konferencji prasowej zwrócił uwagę mediów na wiszącą nas samorządami katastrofę finansową. Tamto urocze, turystyczne miasteczko od blisko dwóch tygodni świeci pustkami - decyzją rządu nie działają hotele, a restauracje mogą karmić ludzi ewentualnie na wynos. 

Nie wiemy jak długo faktycznie potrwa kryzys i później powrót do normalności - komentuje Malczyk - natomiast rząd, o ile obiecuje wsparcie dla przedsiębiorców, niemal co tydzień pojawiają się propozycje dla nowych grup społecznych, o tyle w żadnej ze swoich tarcz nie uwzględnia realnych potrzeb samorządów - zauważa.

Planowane wpływy z podatków drastycznie spadły w wielu gminach. Problem dotyczy jednak nie tylko tych turystycznych, bowiem sytuacja jest wyjątkowo trudna dla przedsiębiorców z wielu branż. Ucierpiało nie tylko hotelarstwo, restauracje i biura podróży, ale także małe firmy usługowe, często jednoosobowe działalności gospodarcze, jak fryzjerzy, kosmetyczki, studia tatuażu, sklepy odzieżowe, tekstylne, księgarnie i wiele innych. Optymizmem nie napawa dzisiejsza wypowiedź ministra zdrowia w porannej rozmowie z redaktorem Robertem Mazurkiem.

- Epidemia w mojej ocenie będzie trwała co najmniej rok, w związku z tym przygotujmy się na niestety długą walkę z koronawirusem - oznajmił w dzisiejszym wywiadzie dla RMF FM Łukasz Szumowski.

Chocianów kilka kroków przed kryzysem

Burmistrz Tomasz Kulczyński, który przygotował specjalne rozwiązania dla chocianowskich przedsiębiorców, zaprezentował je już na początku kwietnia.

- Poza łączeniem PWK z MZGKiM, zmniejszeniu wynagrodzeń członkom rady nadzorczej, likwidacji sportowej spółki powołanej decyzją rady czy łączeniu Biblioteki z RCK, będziemy zmuszeni zweryfikować także plan wydatków oświatowych oraz funkcjonowanie systemu oświaty na terenie gminy - dodaje Wan.

Wierzyć w zapewnienia tutejszych urzędników łatwiej zwłaszcza w kontekście zaproponowanych udogodnień. Budżet Miasta i Gminy Chocianów jest w niezłej kondycji, skoro włodarz naszego miasta wraz ze swoimi urzędnikami przygotował dla lokalnych przedsiębiorców udogodnienia w postaci obniżek lub zwolnień z opłat czynszowych i podatkowych, które znalazły się w pakiecie uzupełniającym rządową tarczę

"Udzielenie wskazanej pomocy jest uzależnione od złożenia wniosku. Każda decyzja będzie podejmowana indywidualnie"
Gminny pakiet przewiduje m.in. renegocjacje wysokości lub nawet umorzenie czynszu dzierżawnego za lokal lub grunt stanowiący własność gminy za miesiące kwiecień, maj i czerwiec 2020 roku dla mikro i małych przedsiębiorców, na indywidualny wniosek potrzebującego, czy odroczenie i rozłożenie na raty podatku od nieruchomości za miesiące kwiecień, maj i czerwiec 2020 roku oraz podatków od środków transportowych za 2020 rok z ostatecznym terminem spłaty do 15 grudnia 2020 roku również na indywidualny wniosek potrzebującego.

- Udzielenie wskazanej pomocy jest uzależnione od złożenia wniosku razem z wymaganymi przepisami prawa dokumentami - podkreśla Skarbnik Stanisława Potoczna - w stosunku do poszczególnych przedsiębiorców podstawą decyzji będzie szczegółowa analiza sytuacji, wpływ udzielonej pomocy na interes publiczny i przedsiębiorcy oraz poziom pomocy publicznej otrzymanej w ciągu 3 kolejnych​ lat licząc od daty złożenia wniosku o zastosowanie ulgi, a każda decyzja będzie podejmowana indywidualnie - dodaje.

Dla faktur poniżej 15 tysięcy złotych złożonych do zapłaty począwszy od 1 kwietnia 2020 roku wszystkie jednostki organizacyjne gminy będą dokonywały płatności za faktury na rzecz przedsiębiorców bez stosowania mechanizmu podzielonej płatności. Udogodnienie nie będzie stosowane do faktur powyżej 15 tysięcy złotych brutto, które dotyczą towarów i usług wrażliwych jak paliwo, stal, węgiel, aparaty telefoniczne i tablety czy usługi budowlane, których obowiązek opłacania przy zastosowaniu mechanizmu podzielonej płatności wynika z przepisów prawa.
[KN]