Watra oznacza ognisko, przy którym zasiadały kiedyś pokolenia Łemków, śpiewając i rozmawiając w swoim ojczystym języku, snując marzenia o swojej przyszłości, w poczuciu wspólnoty szukając ukojenia po przykrych losach historii. Dziś ma inny wymiar i znaczenie. Także w tym roku, już w najbliższy piątek, 2 sierpnia zapłonie Watra na Obczyźnie.

Watra w Michałowie to 44-letni cykl imprez poświęconych tradycji i muzyce łemkowskiej, dających szansę na autoprezentację mniejszości, komunikację i wzmacnianie jej poczucia tożsamości kulturowej. O ubiegłorocznych obchodach pisaliśmy na naszym portalu w artykułach: "Watra na obczyźnie zapłonie już w piątek", "Watra zapłonęła w Michałowie" oraz "Watra w oku kamery". Jakie atrakcje czekają na nas w tym roku?

Dwa dni z kulturą łemkowską

Otwarcie programu Watry nastąpi w piątek, 2 sierpnia o godzinie 19:00. Pięć minut później na scenie pojawi się zespół Łastiwoczka, który rozgrzeje publiczność jeszcze przed odpaleniem ogniska. Watra zapłonie o 19:30.

Dziś Watra ma zupełnie inny wymiar i znaczenie. To ogień energii jaką emanuje młode pokolenie Łemków, będąc dumnym ze swojej kultury i chcąc pochwalić się nią przed innymi. To ogień nadziei, jaka rodzi się w sercach starszych, że tożsamość, język i tradycja nie zaginie. To ogień niosący ciepło w poczuciu więzi i jedności wśród malutkiego narodu, rozsianego po całym świecie. To w końcu ogień folku w nowoczesnym i tradycyjnym ujęciu – muzyki, dzięki której wszyscy mówią wspólnym głosem - przekonują organizatorzy. 
Kwadrans później, o 19:45 na scenie pojawi się Zoria. Piętnaście minut po 20ej przywitane delegacje złożą kwiaty pod pomnikiem Akcji Wisła. Z pewnością podczas tych uroczystości nie zabraknie także wspomnienia najstarszego świadka i uczestnika wydarzeń z 1947 roku, dotychczasowego starosty Łemkowskiej Watry na Obczyźnie, śp. Jarosława Szlachtycza (90 l.), który odszedł w styczniu tego roku (czytaj: "W wieku 90 lat odszedł Jarosław Szlachtycz").

Rozrywka, rozmowy, konkursy i zmagania sportowe

Piątkowy wieczór zamkną występy takich zespołów, jak: Serencza (21:15), Burjan (22:15) czy Demaj (00:00). Organizatorzy zostawiają sobie niewiele czasu na odpoczynek, bowiem w sobotę, 3 sierpnia już w samo południe rozpoczną imprezę od zmagań sportowych. Na 13:00 przewidzieli konkursy dla dzieci (śpiew, recytacja, malunek). O 15:00 wierni spotkają się na weczyrni w cerkwi św. Michała.

Od godziny 15:45 w osobnym namiocie na watrowysku odbędą się prelekcje połączone z panelami dyskusyjnymi. Pierwsza prelekcja Dominiki Cieplak i Kamila Federygi (absolwentek Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej) zatytułowana "Biała Woda. Ból niepamięci. Rekonstrukcja kulturowa wysiedlonej łemkowskiej / rusińskiej wsi". Druga prelekcja Damiana Nowaka z Muzeum Ziemi Bieskiej, która rozpocznie o 16:20 zatytułowana będzie "Losy cerkwi na Łemkowynie XIX – XXI w.".

To jednak nie jedyne sobotnie atrakcje. Od godziny 16:00 na scenie zobaczymy takie zespoły, jak: Kyczerka (16:00), Łastiwczata (16:30), słowackie Połonina (17:00) i Stužica (17:20), Łastiwoczka (17:45), słowno-muzyczne przedstawienie zespołów Polonyna i Stužica pod tytułem "Widowisko Rusińskie wesele z okolic Uliča" (18:45), Lemko Tower (19:30), Nadija (20:30), Intrade (21:30) oraz Lemkus (00:00). Organizator zastrzega, że program może być zmieniony.

44. Łemkowska Watra na Obczyźnie zostanie zrealizowana dzięki dotacji oraz wsparciu finansowemu i rzeczowemu: Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Fundacji KGHM, Województwa Dolnośląskiego, Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz jej Fundacji, Powiatu Polkowickiego, Gminy Polkowice, Gminy Wiejskiej Lubin, Gminy Rudna, Nadleśnictw Legnica, Chocianów i Przemków, Miasta i Gminy Chocianów oraz Regionalnego Centrum Kultury w Chocianowie.