Zbieramy dla Was najnowsze i najważniejsze ustalenia w sprawie rozwoju koronawirusa w Polsce i naszym regionie. Okazuje się na przykład, że zwykłe mydło jest lepsze do mycia rąk niż mydło antybakteryjne, a w Urzędzie Miasta i Gminy jest pracownik, który jest w stałym kontakcie z Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz Sanepidem.

Wczoraj informowaliśmy o decyzji Wojewody Dolnośląskiego, Jarosława Obremskiego w sprawie odwołania imprez masowych na terenie województwa dolnośląskiego - dzisiaj identyczną decyzję dotyczącą całego kraju podjętą przez Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego ogłosił Premier Mateusz Morawiecki. Oznacza to, że wydarzenia sportowe mogą się odbywać bez udziału publiczności, natomiast kulturalne zostaną przełożone na inny termin lub nawet odwołane - te decyzje leżeć będą w gestii organizatorów. Duże skupiska ludzi to środowisko sprzyjające rozprzestrzenianiu się koronawirusa i innych wirusów przenoszonych drogą kropelkową.

Sprawdzamy jak wygląda przygotowanie na wypadek wirusa SARS-CoV-2 wywołującego ostrą chorobę zakaźną układu oddechowego CoVid-19. Urząd Miasta i Gminy Chocianów wyznaczył pracownika, który jest w stałym kontakcie z Sanepidem i Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego w Polkowicach, dzięki czemu możliwe jest monitorowanie na bieżąco aktualnego stanu rozprzestrzeniania się wirusa w regionie i podejmowanie szybkich i adekwatnych decyzji. Co najważniejsze na chwilę obecną w naszym powiecie nie odnotowano żadnego przypadku zachorowania. W Polsce natomiast zarażonych jest aktualnie 20 osób.

Służby odpowiedzialne za prewencję i walkę z koronawirusem wskazują, że wirus rozmnaża się tylko w wilgotnych i zimnych warunkach. Do dezynfekcji rąk należy używać tylko płynów z zawartością minimum 60% alkoholu, a mydła antybakteryjne nie pomagają w walce z wirusem. Czyszczenie powierzchni narażonych na częste dotykanie przez innych ludzi może odbywać się za pomocą rozcieńczonego denaturaty w proporcji 420 ml wody na każdy litr denaturatu (21 ml wody na 50 ml denaturatu).

Przypominamy! Jeśli masz objawy zarażenia się wirusem to przede wszystkim nie wychodź z domu i zadzwoń pod numery alarmowe Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Polkowicach lub bezpośrednio na jeden ze szpitalnych oddziałów zakaźnych (w Bolesławcu lub Wrocławiu). Zgłoszenia podejrzeń należy dokonywać telefonicznie, aby nie narażać innych, dlatego nie wskazana jest wizyta w przychodni. Główny Inspektor Sanitarny przygotował także specjalną informację dla seniorów, szczególnie narażonych na skutki zarażenia koronawirusem. 
Jeżeli to możliwe, należy ograniczyć przebywanie w miejscach publicznych  i poprosić bliskich o pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw urzędowych i pocztowych.
Często myj ręce:
należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%). Istnieje ryzyko przeniesienia wirusa z zanieczyszczonych powierzchni na rękach. Dlatego częste mycie rąk zmniejsza ryzyko zakażenia.
Unikaj dotykania oczu, nosa i ust: dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa z powierzchni na siebie.
Regularnie myj lub dezynfekuj powierzchnie dotykowe: powierzchnie dotykowe w tym biurka, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze muszą być regularnie przecierane z użyciem wody i detergentu lub środka dezynfekcyjnego. Wszystkie miejsca, z których często korzystają domownicy powinny być starannie dezynfekowane.
Regularnie dezynfekuj swój telefon i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków: na powierzchni telefonów komórkowych bardzo łatwo gromadzą się chorobotwórcze drobnoustroje. Regularnie dezynfekuj swój telefon komórkowy (np.: wilgotnymi chusteczkami nasączonymi środkiem dezynfekującym). Nie kładź telefonu na stole i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków.
Zachowaj bezpieczną odległość od rozmówcy: należy zachować co najmniej 1-1,5 metr odległości z osobą, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.
Stosuj zasady ochrony podczas kichania i kaszlu: należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów.
Odżywiaj się zdrowo i pamiętaj o nawodnieniu organizmu: stosuj zrównoważoną dietę. Unikaj wysoko przetworzonej żywności. Pamiętaj o codziennym jedzeniu minimum 5 porcji warzyw i owoców. Odpowiednio nawadniaj organizm. Codziennie pij ok. 2 litry płynów (najlepiej wodę). Doświadczenia z innych krajów wskazują, że nie ma potrzeby robienia zapasów żywności na wypadek rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy o koronawirusie: niepokój to naturalny odruch w przypadku występowania nowego zagrożenia zdrowotnego. Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy opartych na dowodach naukowych, które publikowane są na stronach internetowych Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia. Wiedza naukowa to najskuteczniejsze narzędzie w walce z koronawirusem.

[KN]