W ubiegłym tygodniu ogólnopolskie media obiegła informacja o nowej metodzie złodziei na wyłudzanie pieniędzy. Chodzi o SMS-y, w których pojawiają się nieznane linki i informacja sugerująca konieczność kliknięcia w nie. Oszuści prześcigają się teraz w pomysłach na coraz bardziej wymyślne treści.

Smartfony ułatwiają złodziejom wyłudzanie pieniędzy. Odkąd można w treści SMS wysłać link, a odbiorca z łatwością może go kliknąć, aby od razu przenieść się na żądaną stronę internetową, odtąd oszustów ogranicza wyłącznie ich wyobraźnia.

- Uwaga na fałszywe SMS-y, które sugerują, że nadawcą są "służby celne" SMS zawiera informację o zatrzymaniu paczki/przesyłki. W rzeczywistości to kampania phishingowa, która ma na celu wyłudzenie środków pieniężnych - informują pracownicy Ministerstwa Finansów. - Przykładowy fałszywy SMS: Twoja paczka została zatrzymana przez służby celne: [ZŁOŚLIWY-LINK]. Ostrzegamy: wiadomość zawiera link do strony, która ma na celu wyłudzenie środków pieniężnych. Nie należy otwierać linków z takiej wiadomości, ani na nią odpowiadać. Jeśli zainstalowałeś tę aplikację, jak najszybciej skontaktuj się ze swoim bankiem (z innego telefonu)! - dodają.
Teraz policja ostrzega przed nowymi treściami rozsyłanych SMS-ów. Wśród nich np. nieopłacone mandaty, których opłacenie po kliknięciu w link nie spowoduje przesłania sprawy do sądu. Pomysłów złodziei może być jednak znacznie więcej!

Odbiorcy są wzywani do zapłacenia mandatu karnego, pod rygorem skierowania sprawy do sądu. W rzeczywistości to kampania phishingowa, która ma na celu wyłudzenie środków pieniężnych - informuje na swojej stronie internetowej Komenda Powiatowa Policji w Polkowicach. - Pamiętajmy, że nigdy nie należy otwierać linków z takiej wiadomości ani na nią odpowiadać, szczególnie, jeśli w podejrzanym SMS-ie otrzymujemy przekierowanie do jakiejkolwiek płatności - dodają policjanci.
Każde kliknięcie może spowodować ściągnięcie na nasze urządzenie złośliwego oprogramowania. Każda późniejsza czynność wykonana na naszym telefonie może być już śledzona przez oszustów, dlatego tak bardzo należy się wystrzegać klikania w nieznane linki, a każde nietypowe zdarzenie należy od razu zgłosić do odpowiednich służb (policja, bank, etc.).