Na kwietniowej sesji Rady Miejskiej w Chocianowie radni podjęli uchwałę w sprawie wzniesienia pomnika w dowód wdzięczności pracownikom CHOFUM i ich rodzinom. Wiemy jak będzie wyglądał postument ufundowany z prywatnych środków Burmistrza Tomasza Kulczyńskiego i Przewodniczącego Rady Miejskiej Janusza Ślipko.

W tym temacie wszyscy zdają się być zgodni. Fabryka Urządzeń Mechanicznych CHOFUM jest wpisana w historię naszej gminy od połowy ubiegłego wieku, a uhonorowanie wielu pokoleń pracowników i ich rodzin nie tylko nie budzi zastrzeżeń, ale spotkało się z akceptacją każdej strony lokalnej sceny politycznej.

Pracownicy zakładu przez wiele pokoleń zasłużyli się tutejszej społeczności. Ich ciężka praca zasługuje na miejsce w pamięci przyszłych pokoleń - podkreśla Burmistrz Tomasz Kulczyński. - Trud włożony w rozwój gminy winien być poszanowany i odpowiednio okazany, a wzniesienie pomnika jest wyrazem właśnie tego szacunku i mam nadzieję wpisze się w historię gminy - dodaje Kulczyński.
Zakład powstał w 1949 roku i od tamtego momentu zatrudnionych w fabryce było wielu mieszkańców gminy Chocianów, którzy przyczynili się do rozwoju gospodarczego nie tylko gminy czy regionu, ale także całego kraju.

- Zgodnie z podjętą przez Radę Miejską Uchwałą nr XL.300.2021 z 29 kwietnia 2021 roku dostarczyłem zakupiony z własnych środków odlew do pomnika w dowód wdzięczności pracownikom CHOFUM i ich rodzinom. Odlew przedstawia koło zębate wykonane z materiału żeliwnego, który zostanie zamocowany na granitowym postumencie ufundowanym z prywatnych środków Burmistrza Tomasza Kulczyńskiego - mówi Janusz Ślipko, przewodniczący Rady Miejskiej w Chocianowie. - CHOFUM wpisany jest w historię naszej gminy od pierwszego uruchomienia działalności w 1949 roku i całe pokolenia chocianowian związane są całymi rodzinami z tym zakładem. To właśnie dla nich, w podzięce za ich ciężką pracę zostaje wzniesiony ten pomnik - dodaje przewodniczący Ślipko.
Pomnik ma stanąć obok Centrum Obsługi Administracyjnej, przy skrzyżowaniu ulic Fabrycznej i 3 Maja.