Jeszcze tylko niespełna 3 dni zostały chętnym, którzy chcą zostać ławnikami. Kandydaci mogą zgłaszać się do piątku, 30 czerwca do godzinie 15:30 w Urzędzie Miasta i Gminy Chocianów. Jakie warunki należy spełnić, aby zostać ławnikiem?

Ławników do sądów okręgowych oraz do sądów rejonowych wybierają rady gmin, których obszar jest objęty właściwością tych sądów - w głosowaniu tajnym. Ławnikiem w sądzie powszechnym może zostać osoba posiadająca obywatelstwo polskie i korzystająca z pełni praw cywilnych i obywatelskich, która ukończyła 30 lat, ale nie przekroczyła 70 lat, posiadająca co najmniej średnie wykształcenie, odznaczająca się nieskazitelnym charakterem, zamieszkała lub zatrudniona w miejscu kandydowania co najmniej od roku, której stan zdrowia pozwala na pełnienie funkcji ławnika.

- Termin zgłaszania kandydatów na ławników na kadencję w latach 2024-2027 upływa w dniu 30 czerwca 2023 roku. Rada miejska dokona wyboru ławników najpóźniej w październiku 2023 roku - informuje Krystian Wan, rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy Chocianów.
Karty zgłoszenia kandydata na ławnika sądowego wraz ze wszystkimi niezbędnymi dokumentami przyjmowane są w godzinach pracy Urzędu Miasta i Gminy Chocianów, ul. Ratuszowa 10, pokój nr 14 w godzinach pracy urzędu. Wzory dokumentów można również pobrać w Urzędzie Miasta i Gminy Chocianów, ul. Ratuszowa 10, pok. nr 16 (I piętro). Można je także pobrać z Biuletynu Informacji Publicznej (kliknij link).

Kim jest ławnik?

Ławnik to niezawodowy członek składu orzekającego (sądu), stanowiący czynnik społeczny w wymiarze sprawiedliwości. Udział obywateli w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości został zagwarantowany w art. 182 Konstytucji. W sprawach cywilnych dwaj ławnicy pod przewodnictwem zawodowego sędziego w postępowaniu procesowym rozpoznają w I instancji następujące sprawy z zakresu prawa pracy: o ustalenie istnienia, nawiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, o uznanie bezskuteczności wypowiedzenia stosunku pracy, o przywrócenie do pracy i przywrócenie poprzednich warunków pracy lub płacy oraz łącznie z nimi dochodzone roszczenia i o odszkodowanie w przypadku nieuzasadnionego lub naruszającego przepisy wypowiedzenia oraz rozwiązania stosunku pracy; o naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu i o roszczenia z tym związane; o odszkodowanie lub zadośćuczynienie w wyniku stosowania mobbingu oraz następujące sprawy ze stosunków rodzinnych: o rozwód; o separację; o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa; o rozwiązanie przysposobienia. Ponadto, w takim samym składzie w postępowaniu nieprocesowym sąd rozpoznaje w I instancji sprawy o przysposobienie.

W procesie karnym w I instancji sąd orzeka w sprawach o zbrodnie w składzie jednego sędziego i dwóch ławników, natomiast w sprawach o przestępstwa, za które ustawa przewiduje karę dożywotniego pozbawienia wolności, sąd orzeka w składzie dwóch sędziów i trzech ławników. W zakresie orzekania ławnik posiada większość prerogatyw sędziego: jest niezawisły, podlega tylko Konstytucji i ustawom, a jego głos w naradzie i głosowaniu nad wyrokiem ma taką samą wagę jak głos sędziego zawodowego. Ławnik nie może jednakże przewodniczyć rozprawie sądowej, a ponadto nie musi uzasadniać zdania odrębnego, jeżeli takie złożył.