Już za 3 dni, w niedzielę 15 października wybory parlamentarne (do Sejmu i Senatu) oraz referendum ogólnokrajowe. W Państwowej Komisji Wyborczej postanowiliśmy sprawdzić, jak oddać ważny głos, bez pomyłek i niepotrzebnych nerwów.

W ciągu ostatnich dni sprawdzaliśmy m.in. gdzie możemy głosować (czytaj: "Za 5 dni wybory. Gdzie możemy głosować?") oraz kto może głosować (czytaj: "Za 4 dni wybory. Kto może głosować?"). Dziś sprawdzamy jak poprawnie skorzystać z czynnego prawa wyborczego.

- Jeśli jesteś w spisie wyborców to otrzymasz trzy karty do głosowania. Każda karta powinna być ostemplowana pieczęcią Obwodowej Komisji Wyborczej. Dodatkowo karta do sejmu i karta do senatu powinna mieć wydrukowany odcisk Okręgowej Komisji Wyborczej, a karta do referendum wydrukowany odcisk pieczęci Państwowej Komisji Wyborczej. Karta do głosowania w wyborach do sejmu zawiera listy z kandydatami na posłów. Ich nazwiska będą na szarym tle. Każda z list ma podany w tytule numer i nazwę lub skrót nazwy komitetu wyborczego. Może też mieć znak graficzny komitetu. Znajdź listę kandydatów, na którą chcesz głosować, postaw znak "X" w kratce przy nazwisku wybranego kandydata wyłącznie na tej liście. Jeśli postawisz znak "X" na więcej niż jednej liście kandydatów albo nie postawisz go wcale Twój głos będzie nieważny - podkreślają pracownicy Państwowej Komisji Wyborczej. - Nazwiska na karcie do głosowania w wyborach do senatu będą na żółtym tle. Pod nazwiskiem kandydata na senatora będzie nazwa lub skrót nazwy jego komitetu wyborczego, a obok może być znak graficzny komitetu. Znajdź kandydata, na którego chcesz zagłosować. Postaw znak "X" w kratce wyłącznie przy nazwisku tego kandydata. Jeżeli postawisz znak "X" w kratce obok nazwiska więcej niż jednego kandydata albo nie postawisz go wcale, twój głos będzie nieważny - dodają.
Państwowa Komisja Wyborcza wyjaśnia także w jaki sposób możemy wziąć udział w ogólnokrajowym referendum, w którym pojawią się 4 pytania: 1. Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki, 2. Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn, 3. Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczpospolitej Polskiej z Republiką Białorusi, 4. Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzuconym przez biurokrację europejską?

- Na karcie do głosowania w referendum znajdą się cztery pytania na białym tle. Odpowiedz na poszczególne pytania stawiając znak "X" przy odpowiedzi TAK lub NIE. W podobny sposób postępuj udzielając odpowiedzi na poszczególne pytania. Jeżeli w odpowiedzi na pytanie postawisz znak "X" w obu kratkach albo nie postawisz go wcale, Twoja odpowiedź na to pytanie będzie nieważna - wyjaśniają pracownicy PKW. - Pamiętaj! Znak "X" to co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki. Informacje, w jaki sposób oddać głos znajdziesz na dole karty do głosowania - przypominają.
Poniżej graficzna wersja przewodnika przygotowanego przez Państwową Komisję Wyborczą.