Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2024 roku do 30 kwietnia 2024 r., na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej potrwa kwalifikacja wojskowa 2024 r., która stanowi kluczowy element w określeniu zdolności zasobów osobowych państwa. Wiemy kiedy przed komisją lekarską organizowaną przez Starostwo Powiatu Polkowickiego staną chocianowianie.

Kwalifikacja wojskowa ma na celu wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności do pełnienia służby wojskowej przez obywateli Rzeczypospolitej Polskiej.

- Do kwalifikacji wojskowej wezwani są mężczyźni urodzeni w 2005 r. (tzw. rocznik podstawowy), mężczyźni urodzeni w latach 2000 – 2004, którzy nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej (tzw. roczniki starsze), osoby które w latach 2022 – 2023 zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia (kategoria B), kobiety urodzone w latach 1997 – 2005, posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej oraz kobiety, które w roku szkolnym lub akademickim 2023/2024 kończą naukę w uczelniach lub szkołach na kierunkach medycznych, weterynaryjnych lub psychologicznych, ochotnicy, którzy ukończyli 18 lat oraz osoby o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej w wieku do 60 lat, jeśli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej i zgłosiły się do kwalifikacji wojskowej - wylicza porucznik Bartosz Maliński z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Głogowie.
Jak udało nam się ustalić, mieszkańcy Chocianowa muszą stawić się na Powiatową Komisję Lekarską już po wyborach samorządowych (przypomnijmy, że te już w niedzielę, 7 kwietnia). Chocianowianie otrzymali zaproszenia na trzy dni, tj. od poniedziałku, 8 kwietnia do środy, 10 kwietnia w siedzibie Powiatowej Komisji Lekarskiej w Starostwie Powiatowym w Polkowicach przy ul. Św. Sebastiana 1 (IV piętro).

- Podczas kwalifikacji wojskowej najpierw weryfikujemy tożsamość oraz wprowadzamy dane osobowe do ewidencji wojskowej. Następnie przeprowadzamy badania psychologiczne i lekarskie, które pomagają określić zdolności do służby wojskowej (tu następuje otrzymanie kategorii zdolności do służby wojskowej). Później wstępnie określamy przeznaczenie do poszczególnych rodzajów służby wojskowej i przekazujemy informacji o możliwości wstąpienia do wojska. Tuż po tym nadajemy stopień wojskowy szeregowego i przenosimy do pasywnej rezerwy, co potwierdzamy wydaniem zaświadczenia o stawieniu się do kwalifikacji wojskowej, o uregulowanym stosunku do służby wojskowej oraz o orzeczonej zdolności do niej - tłumaczy porucznik Maliński. - Na spotkanie z Wojskiem Polskim należy zabrać ze sobą dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość, dokumenty potwierdzające wykształcenie (zaświadczenie ze szkoły o kontynuowaniu nauki), posiadane kwalifikacje zawodowe lub uprawnienia (np.: prawo jazdy) oraz posiadaną dokumentację medyczną (niezbędna do określenia zdolności do służby wojskowej) - wylicza porucznik Bartosz Maliński z WCR w Głogowie.
Jak zaznaczają żołnierze, nikt z obecnych na komisji lekarskiej nie musi się obawiać, że siłą zostanie zabrany do jednostki. Spotkania mają na celu ustalenie przydatności do służby w wojsku, a także zachęcenie obecnych do wstąpienia w szeregi polskiej armii. Biorąc pod uwagę m.in. obecne wynagrodzenie, jakie towarzyszy tej pracy, naprawdę warto rozważyć taką opcję.