E-dowód to dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Niebawem dodatkową informacją, jaką będzie zawierał Twój dowód osobisty będą Twoje odciski palców. Sprawdzamy szczegóły dotyczące tej informacji.

Zewnętrznie wygląda podobnie do wydawanego dotychczas dowodu osobistego. Jedyną nową informacją na pierwszej stronie dokumentu (awersie) jest numer CAN. Jest on też zapisany w kodzie kreskowym na drugiej stronie. Numer ten jest potrzebny, jeśli chcesz skorzystać z elektronicznych funkcji e-dowodu.

Tym, co sprawia, że dowody wydawane po 4 marca 2019 roku są "e-dowodami" jest warstwa elektroniczna, czyli wbudowany, niewidoczny z zewnątrz chip. E-dowód działa bezstykowo, co oznacza, że wystarczy położyć go na czytniku - czytamy na rządowych stronach. - Nie zmieniły się dotychczasowe funkcje dowodu osobistego – nadal potwierdza tożsamość i obywatelstwo oraz uprawnia do przekraczania granic niektórych państw, które uznają go za dokument podróży. Dodatkowo, dzięki warstwie elektronicznej, osoby zainteresowane mogą używać e-dowodu do komunikacji z administracją publiczną i innymi podmiotami - czytamy.
E-dowód umożliwia m.in. logowanie się do portali administracji publicznej przy użyciu bezpiecznego środka identyfikacji elektronicznej (profil osobisty) oraz elektroniczne podpisywanie dokumentów (dzięki podpisowi osobistemu).

Więcej informacji na osobistym plastiku

Nowe dowody osobiste będą zawierać także odciski palców oraz podpis posiadacza. Dzięki temu plastykowe potwierdzenia naszej tożsamości mają być bardziej bezpieczne. Dowodów nadal ważnych nie trzeba wymieniać, a złożenie wniosku wraz z pobraniem odcisków palców oraz odbiór dokumentu będzie wymagał naszej osobistej wizyty w urzędzie.

- Jeśli Twoje dziecko nie ukończyło 12 lat, wniosek o dowód dla córki lub syna możesz złożyć elektronicznie - informują pracownicy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Odciski palców mają być zamieszczane w warstwie elektronicznej dowodu osobistego i nie będą pobierane od dzieci poniżej 12. roku życia oraz osób, od których pobranie odcisków palców jest fizycznie niemożliwe. To samo tyczy się zamieszczanego w warstwie graficznej podpisu.

- Odciski palców są przechowywane w Rejestrze Dowodów Osobistych wyłącznie w celu wydania dowodu osobistego. Odciski są automatycznie usuwane z Rejestru w momencie odebrania dowodu przez obywatela lub gdy obywatel nie odebrał dowodu w ciągu 90 dni od daty wydania (czyli daty personalizacji zamieszczonej w dowodzie) - informuje MSWiA.
Nowe dowody osobiste będą ważne 10 lat dla osób od 12. roku życia, 5 lat dla osób do 12. roku życia oraz 12 miesięcy dla osób, od których chwilowo nie można pobrać odcisków palców.