Centralna Komisja Egzaminacyjna codziennie o 9:00 rano udostępnia nowe zestawy zadań powtórkowych, które zawierają przykładowe pytania egzaminacyjne dla ośmioklasistów. Prawidłowe rozwiązania do swoich testów publikuje o godzinie 15:00.

Do zadań CKE należą m.in. przygotowywanie i ustalanie materiałów egzaminacyjnych, w szczególności zadań i arkuszy egzaminacyjnych do przeprowadzania egzaminów oraz analizowanie ich wyników. Komisja przygotowuje także próbne egzaminy, które pozwalają młodzieży wcześniej przygotować się do tych właściwych. W związku z zamknięciem placówek oświatowych uczniowie mają ograniczone możliwości zdobywania wiedzy, stąd pomysł, aby codziennie publikować nowe testy, które pozwolą lepiej przygotować się do egzaminów kończących edukację podstawową.

- W każdym zestawie przygotowaliśmy zadania z języka polskiego, zorganizowane według lektur obowiązkowych z klasy VII i VIII, matematyki, zorganizowane według kolejnych wymagań szczegółowych podstawy programowej z matematyki dla klasy VII i VIII oraz z języka angielskiego, zorganizowane według kluczowych umiejętności - zwraca się do uczniów klas ósmych Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Edukacyjnej - każdego dnia rozwiążcie tyle zadań, ile macie ochotę. To nie jest ani klasówka, ani egzamin. Za rozwiązanie tych zadań nie będziecie otrzymywać punktów. Potraktujcie tę pracę jako jeden z możliwych sposobów powtórki przed egzaminem - dodaje Smolik.

Rozwiązując zadania uczniowie mogą korzystać ze swoich notatek, książek i z zasobów internetu. W ostatnim przypadku należy pamiętać, aby zawsze weryfikować czy treść danej strony internetowej pochodzi ze źródła godnego zaufania (należą do nich zwłaszcza strony w domenie .gov oraz .edu). Ważne, aby dobrze wykorzystać czas powtórek, który, jak czytamy w komunikacie dyrektora CKE, dopiero się rozpoczyna. W oparciu o doniesienia Ministra Zdrowia oraz Ministra Edukacji Narodowej powinniśmy spodziewać się, że szkoły będą zamknięte dłużej.

- Te dni czasowego zawieszenia zajęć, które są przed nami, to bardzo dobra okazja, aby powtórzyć to, co już było; poćwiczyć to, co jeszcze sprawia Wam trochę kłopotów; przypomnieć sobie lektury; posłuchać i poczytać coś w języku obcym - wylicza dyrektor CKE - Jeżeli macie taką możliwość, poproście rodzica albo nauczyciela, aby przeczytał Wasze odpowiedzi w zadaniach otwartych. Posłuchajcie, jakie uwagi Wam przekaże.

Zadania dostępne są na stronie internetowej Centralnej Komisji Edukacyjnej.
[KN]