W województwie dolnośląskim powstają specjalne izolatoria dla osób zakażonych koronawirusem, których stan zdrowia nie wymaga hospitalizacji. Izolowanym pacjentom zapewniona zostanie opieka medyczna, psychologiczna oraz wyżywienie. Funkcjonowanie obiektów będzie finansowane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jak informują służby prasowe Wojewody Dolnośląskiego Jarosława Obremskiego w izolatoria zmienione zostaną wybrane hotele, hostele, akademiki i sanatoria. Pierwsze dolnośląskie izolatorium działa w Obornikach Śląskich. Kolejne powstało w hotelu Wieniawa we Wrocławiu przy ulicy Gajowickiej. Za jego prowadzenie odpowiadać będzie Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. J. Gromkowskiego. Kolejny obiekt uruchomiony zostanie w Bolesławcu.

Na Dolnym Śląsku do izolatoriów będą kierowane osoby chore na COVID-19 o łagodnym przebiegu, które nie wymagają leczenia w szpitalu, a także osoby, którym lekarz zlecił izolację w domu, jednak z różnych względów np. zważywszy na możliwość zakażenia bliskich, w tym także osób z grupy podwyższonego ryzyka (osoby starsze i z obniżoną odpornością) lub z innych powodów nie mogą poddać się kwarantannie w miejscu zamieszkania. Do otwarcia izolatorium w hotelu Wieniawa przyczynili się wolontariusze, studenci Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.

- Odpowiednio zabezpieczeni w rękawiczki lateksowe oraz maseczki ochronne przystosowywali pokoje dla medyków oraz pacjentów - czytamy w komunikacie prasowym wojewody - dzięki ich zaangażowaniu i sprawnej organizacji pracy, w kilka godzin przygotowanych zostało 150 pomieszczeń.

Izolatoria są uruchamiane zgodnie z zapisami Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 26 marca 2020. Aktualnie w naszym powiecie (stan na godzinę 14:30) kwarantanną objętych jest 166 osób. W gminie Chocianów jest 40, w gminie Polkowice 50, w gminie Grębocice 10, w gminie Przemków 24, w gminie Radwanice 16, zaś w gminie Gaworzyce 26. W nadzorze epidemiologicznym znajdują się aktualnie 24 osoby. Liczba osób, u których stwierdzono koronawirusa nie uległa zmianie.
[KN]