Większość Polaków uczestnicząca dotychczas w nabożeństwach wielkanocnych, w tym roku ogląda ich transmisje internetowe. Wielu z nich zadaje sobie także pytanie jak w tym roku będą wyglądać Święta Wielkanocne, co z tradycyjnym święceniem pokarmów i jak spędzić święta bezpiecznie? Jedno jest pewne, Wielkanoc w 2020 roku będzie inna niż zwykle.

W związku z epidemią koronawirusa utrzymanych zostało wiele ograniczeń, również podczas wydarzeń o charakterze religijnym. W nabożeństwach udział może brać nie więcej niż 5 osób w odstępach co najmniej dwóch metrów od siebie. Jak dowiedzieliśmy się w tutejszej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przepisy nie wskazują, aby to obostrzenie dotyczyło również kapłanów prowadzących msze i ich pomocników podczas obrzędów religijnych, dzięki czemu za pośrednictwem mediów społecznościowych Polacy mogą brać udział w ważnych dla chrześcijan obrzędach. Aby ułatwić wiernym uczestnictwo w nabożeństwach, specjalnie dla Państwa tutejsza telewizja internetowa transmituje Msze Święte z okazji Triduum Paschalnego na żywo.

- Dziękuję tutaj wszystkim, którzy uczestniczyli razem z nami w tym pięknym misterium eucharystycznym - mówił podczas wczorajszej Mszy Świętej na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy Pańskiej ksiądz Proboszcz Stanisław Łobodziec - o godzinie 18:00 zapraszam też przed ekrany, razem będziemy się łączyć, aby adorować krzyż - zapraszał na piątkową mszę Proboszcz.

Jak zaznaczył duszpasterz we Mszy Świętej będzie można uczestniczyć w Wielki Piątek o godzinie 18:00, a także w Wielką Sobotę o godzinie 20:00 oraz w Niedzielę Zmartwychwstania i Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 11:30. Wcześniejsze plany zakładały, że część z tych nabożeństw odbędzie się w Kościele Świętego Józefa, jednak utrzymanie obostrzeń dotyczących ilości wiernych spowodowało, że wszystkie msze będą transmitowane przez CHOCIANOW TV z Kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chocianowie.

- W Wielką Sobotę zapraszamy przed ekrany na godzinę 20:00 i tutaj też do kościoła parafialnego - podkreślił Proboszcz Stanisław Łobodziec - w Niedzielę Zmartwychwstania i Poniedziałek Wielkanocny na 11:30 zapraszam przed ekrany, też z tego kościoła będzie transmisja.

W tym roku zmianie ulegnie też obrządek błogosławieństwa potraw. Na stronie internetowej chocianowskich salezjanów możemy odnaleźć wskazówki jak w warunkach domowych pobłogosławić potrawy. To zadanie dla seniora rodu, jednak oprócz niego w błogosławieństwie  stołu przed uroczystym posiłkiem w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego bierze udział cała rodzina. Niezbędne będą Pismo Święte oraz świeca.

Matka zapala świecę wielkanocną, ojciec rodziny inicjuje obrządek słowami: "Niech światło Chrystusa chwalebnie Zmartwychwstałego zagości w naszych sercach". Na to wszyscy domownicy odpowiadają: "Bogu niech będą dzięki. Alleluja, alleluja, alleluja!". Wówczas następuje odczytanie fragmentu Ewangelii według Świętego Łukasza (24, 36-43).

Po odczytaniu Pisma Świętego senior rodu odmawia modlitwę, po której wszyscy zapraszają Chrystusa do wspólnego stołu. 
Wówczas matka z koszyka ze święconką bierze jajko, obiera je, dzieli na tyle części ilu jest domowników przy stole i przekazuje talerzyk z kawałkami jajka ojcu, który dzieląc się jajkiem składa zebranym życzenia i zaprasza do wielkanocnego śniadania.
[KN]