Dziś piątek, dwunasty dzień czerwca i 164. dzień roku. Imieniny obchodzą Onufry, Antonina i Kasper. W dzisiejszym kalendarzu świąt typowo nietypowych odnajdujemy takie smaczki, jak Międzynarodowy Dzień Falafela. Oprócz tego, z tych poważniejszych Dzień Stylisty Paznokci, Dzień Komornika Sądowego, Światowy Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci oraz Święto Służby Ochrony Państwa. To już kolejna kartka z kalendarza. Ta seria cieszy się szczególną popularnością wśród naszych czytelników, dlatego z przyjemnością powracamy w kolejnej odsłonie.



Nie myl fafli z falafelem

Fafle są używane w kynologii do określenia górnych warg psa. Mogą posłużyć do spożycia falafela, który w krajach arabskich jest bardzo popularną potrawą. Na Bliskim Wschodzie w wersji z ciecierzycy, natomiast w Egipcie również w mieszanej. Falafel najczęściej podawany jest w picie, z warzywami oraz sosem, często na bazie tahini. Falafel jest uważany za narodowe danie Egiptu, skąd najprawdopodobniej pochodzi. Potrawa zdobyła popularność jako fast food w wielu krajach europejskich oraz w Stanach Zjednoczonych. Często podawana jest w barach serwujących kebab. Falafel stanowi bogate źródło białka i jest ceniony w kuchni wegetariańskiej oraz wegańskiej.


Dziś szczególnie warto zadbać o paznokcie

Paznokcie są tworami homologicznymi do pazurów, które występują między innymi u drapieżnych kręgowców lądowych, oraz kopyt, występujących u ssaków kopytnych. Paznokieć pełni funkcje ochronne (przed szkodliwym działaniem czynników mechanicznych) oraz obronne. Jest jednym z wytworów naskórka, a jego głównym budulcem jest keratyna. Styliści paznokci, osoby zajmujące się zarówno manicure, jak i pedicure od niedawna znów mogą świadczyć swoje usługi. Manicure to zabieg kosmetyczny paznokci u rąk. Stosują go osoby, które pragną mieć ładniejsze i zdrowsze paznokcie. Zabieg polega nie tylko na malowaniu, ale także na wyrównywaniu skórek i pielęgnowaniu płytki paznokci. Z kolei pedicure to bardzo zbliżony zabieg, jednak dotyczy paznokci nóg. Styliści obchodzą swoje święto już niemal od dekady, dlatego wszystkim dbającym o paznokcie wszystkiego najlepszego z okazji tego dnia.


Zapłać zanim zapuka komornik

Choć komornicy wzbudzają głównie strach i niechęć, to dziś jednak warto przemyśleć sobie, jak trudną i niebezpieczną mają pracę. Komornik sądowy jest funkcjonariuszem publicznym niebędącym jednak urzędnikiem państwowym. Działa przy Sądach Rejonowych, zajmuje się wykonywaniem rozstrzygnięć o roszczeniach cywilnych w drodze przymusu egzekucyjnego. Oznacza to, że każdy kto zaniecha zapłaty na rzecz strony przeciwnej odpowiedniej, zasądzonej kwoty powinien spodziewać się wizyty komornika. Często osoby, które zapominają zapłacić muszą mierzyć się z konsekwencjami jego kosztów. Należy jednak pamiętać, że wykonuje on także inne czynności przekazane na podstawie odrębnych przepisów, m.in. przeprowadza spis inwentarza i sporządza (na zarządzenie sądu lub prokuratora) protokół stanu faktycznego przed wszczęciem procesu sądowego lub przed wydaniem orzeczenia.


Organizacja Pracy Dzieci

To właśnie ta agencja afiliowana ONZ zajmująca się problemami pracowniczymi, ochroną praw pracowników, polepszaniem warunków do pracy i życia, tworzeniem miejsc pracy i szkoleń oraz opracowywaniem międzynarodowych standardów pracy, w szczególności interesuje się ograniczaniem świadczenia pracy przez dzieci. W Polsce zakazuje się pracy dzieci poniżej 16 roku życia. Praca dzieci jest uznawana za wyzysk przez wiele organizacji międzynarodowych i zabroniona przez prawa większości krajów. Przepisy te nie dotyczą każdego rodzaju pracy wykonywanej przez dzieci, np. wyłączają pracę artystyczną, obowiązki domowe, naukę i trening oraz pewne kategorie pracy charakterystyczne dla ludów tubylczych. Pracodawcom zwykle nie wolno najmować dzieci poniżej minimalnego wieku, który określany jest w zależności od kraju i od typu pracy, jaką osoba taka miałaby wykonywać.


Chronią najważniejsze głowy w państwie

Służba Ochrony Państwa rozpoznaje i zapobiega przestępstwom przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej, skierowanym przeciwko życiu lub zdrowiu, bezpieczeństwu powszechnemu, bezpieczeństwu w komunikacji, wolności, czci i nietykalności cielesnej, porządkowi publicznemu, zamachom i czynnej napaści na osoby i obiekty ochraniane przez SOP. Do głównych zadań Służby Ochrony Państwa należy ochrona osób i obiektów oraz rozpoznawanie i zapobieganie skierowanym przeciw nim przestępstwom. Osobami, którym z mocy ustawy przysługuje ochrona SOP są m.in. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Marszałek Sejmu, Marszałek Senatu, Prezes Rady Ministrów, wiceprezes Rady Ministrów, minister właściwy do spraw wewnętrznych oraz minister właściwy do spraw zagranicznych. 


Jednocześnie Służba ochrania byłych prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie ustawy z dnia 30 maja 1996 r. o uposażeniu byłego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, a także osoby posiadające status głowy państwa, szefa rządu oraz ich zastępców, przewodniczącego parlamentu lub izby parlamentu lub ministra spraw zagranicznych, wchodzących w skład delegacji państw obcych przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Dodatkowo minister właściwy do spraw wewnętrznych, z zachowaniem przepisów o ochronie informacji niejawnych, podejmuje decyzję o objęciu ochroną innych osób ze względu na dobro państwa.

Służba Ochrony Państwa ochrania obiekty służące Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej, Prezesowi Rady Ministrów, ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych oraz ministrowi właściwemu do spraw zagranicznych, a także obiekty stanowiące siedzibę członków Rady Ministrów wskazane w decyzji ministra właściwego do spraw wewnętrznych. Wśród ustawowych obowiązków SOP jest zapewnienie bezpieczeństwa wybranym placówkom zagranicznym określonym decyzją Prezesa Rady Ministrów w przypadku, jeżeli zapewnienie ochrony placówek zagranicznych w inny sposób okaże się lub może okazać się niewystarczające. Prezes Rady Ministrów podejmuje przedmiotową decyzję na wniosek ministra właściwego do spraw zagranicznych, po uzyskaniu opinii ministra właściwego do spraw wewnętrznych.

[KN]