Jest czwartek, 15. października i 289. dzień roku. Imieniny obchodzą Alan oraz Dominik. Dzisiaj w kartce z kalendarza swoje miejsce ma Międzynarodowy Dzień Białej Laski oraz Światowy Dzień Mycia Rąk.

Międzynarodowy Dzień Białej Laski

To święto osób niewidomych i niedowidzących obchodzone jest corocznie 15 października od 1964 roku, pierwotnie w USA. Pierwsze obchody na skalę międzynarodową odbyły się w 1970 roku. Dla osób niewidomych jest to uroczyste święto podczas którego przypominają zdrowej części społeczeństwa, że istnieją, że chcą żyć tak jak wszyscy inni obywatele kraju i świata, bez ograniczeń i bez fałszywej litości.


Światowy Dzień Mycia Rąk


To święto obchodzone jest corocznie 15 października, a ustanowione zostało przez ONZ w 2008 roku. Ta akcja edukacyjna, której celem jest globalna edukacja na temat mycia rąk w tym roku zyskała jeszcze bardziej na znaczeniu. Mycie rąk wodą i mydłem przed posiłkiem i po skorzystaniu z toalety przyczynia się do ograniczenia przypadków biegunki o około połowę, a infekcji dróg oddechowych o około 25 procent.

Według danych na rok 2012 co roku 3,5 miliona dzieci do 5. roku życia umierało z powodu powikłań wynikających z niemycia rąk. Przyczynami były głównie biegunka i infekcje górnych dróg oddechowych. Według informacji podanych w 2016 roku liczba ta wyniosła już tylko około 2 milionów, dlatego świadomość konieczności mycia rąk wpajana od najmłodszych lat jest tak bardzo istotna.
[KN]