Jest niedziela, szesnasty dzień sierpnia i 229. dzień roku. Imieniny obchodzą Joachim oraz Roch. Dzisiaj w kartce z kalendarza swoje miejsce ma Międzynarodowy Dzień Latarni Morskich.

Latarnia morska to znak nawigacyjny w postaci charakterystycznej wieży umieszczonej na brzegu lub w wodzie (latarniowiec). Czasem wysyłają także sygnały radiowe (radiolatarnia), natomiast w czasie mgły mogą wysyłać sygnały dźwiękowe. Wbrew polskiej nazwie może występować również na brzegu odpowiednio dużego zbiornika śródlądowego (jeziora), na którym prowadzona jest żegluga. Na naszym Wybrzeżu jest ich łącznie 18, z czego 15 wciąż wskazuje drogę żeglarzom. Na większość z nich można się wspiąć, by podziwiać spektakularne widoki na morze. Ale to zaledwie część atrakcji, które oferują, od Świnoujścia po Hel.

Świnoujście, Niechorze (na grafice), Kołobrzeg, Gąski, Ustka, Czołpino, Stilo, Rozewie, Gdańsk (Nowy Port) i Hel - to punkty na mapie z najciekawszymi, najwyższymi, najstarszymi lub naówczas najnowocześniejszymi latarniami morskimi w Polsce. Skoro wakacje wciąż trwają, może warto odwiedzić niektóre z nich?
[KN]