Jest czwartek, osiemnasty dzień czerwca i 170. dzień roku. Imieniny obchodzą Amanda, Elżbieta oraz Marek. Dzisiaj w kalendarzu świąt nietypowych odnajdujemy dzień sushi i dzień ewakuacji.

Międzynarodowy Dzień Sushi


Dzisiaj wszystkim miłośnikom tej japońskiej potrawy życzymy smacznego. Nadaje się do zjedzenia na śniadanie, lunch, obiad, podwieczorek i kolację. Złożona jest z gotowanego ryżu zaprawionego octem ryżowym oraz najróżniejszych dodatków w postaci, przeważnie surowych owoców morza, wodorostów nori, kawałków ryb, warzyw, grzybów, a także omletu japońskiego, tofu, czy ziarna sezamowego. Ze względu na bardzo krótki termin przydatności do spożycia, w restauracjach, nie tylko japońskich przygotowywana jest dopiero po dokonaniu zamówienia. Tradycyjnie sushi spożywa się palcami lub pałeczkami. Do sushi podaje się sos sojowy do maczania, zielony japoński chrzan wasabi o intensywnym smaku oraz marynowany imbir, który spożywa się (w małych ilościach) pomiędzy różnymi rodzajami potrawy dla oczyszczenia kubków smakowych. Z tego powodu odradza się także picie wody. Do sushi najczęściej zamawia się zieloną herbatę. 

Zgodnie z japońskim zwyczajem, w restauracjach podaje się także gotowe zestawy potraw, w tym także sushi. Mają one różnorodne nazwy, ale powszechnie przyjęły się zestawy o nazwach: matsu ("sosna" - zestaw wykwintny i drogi), take ("bambus" - zestaw pośredni), ume ("morela japońska" - zestaw tani). Niektóre z dodatków podawanych w zestawie są już zawarte w potrawie. Przykładem może być chrzan wasabi, który dodawany jest z jednej strony rybnego kawałka przed owinięciem go nori lub przykryciem ryżem. Popularną formę samoobsługowego spożywania sushi oferują restauracje z zainstalowaną, ruchomą taśmą przesuwającą się wokół lokalu, na której obsługa ustawia różnego koloru talerzyki z odmiennymi rodzajami sushi. Siedzący wokół goście wybierają według gustu "nadjeżdżające" porcje, a po zjedzeniu zanoszą talerzyki do kasy, gdzie obliczana jest według nich należność.

Dzień Ewakuacji

Ewakuacja to zorganizowane przemieszczenie się ludzi, czasem wraz z dobytkiem, z miejsca, w którym występuje zagrożenie, na obszar bezpieczny. Może dotyczyć zarówno działań na niewielką skalę, jak na przykład wyprowadzenie ludzi z pojedynczego budynku zagrożonego pożarem, lecz także może stanowić dużą i złożoną akcję logistyczną, jak w przypadku terenów zagrożonych przez nieprzyjaciela podczas działań wojennych lub obszarów dotkniętych żywiołem (np. podczas powodzi). W wojskowości termin ten może oznaczać skryte wycofanie ludzi lub jednostek z terenu przeciwnika.

Jest 5 podstawowych zasad ewakuacji. Prowadzi się ją na obszarze macierzystego województwa, a w razie konieczności województw sąsiednich. Nie powinno się jej planować ani prowadzić do rejonów leżących w pobliżu wielkich ośrodków przemysłowych, komunikacyjnych oraz ważnych obiektów wojskowych, czy rejonów przewidywanych i prowadzonych działań zbrojnych lub przewidywanych zagrożeń (zatopienia, tąpnięcia, etc). Ewakuacji planowej podlegają wszystkie osoby z wyjątkiem osób mających karty mobilizacyjne do sił zbrojnych lub karty mobilizacyjno-organizacyjne do jednostek podlegających militaryzacji, członków formacji obrony cywilnej i służb ratowniczych, pracowników zakładów pracujących na rzecz obrony kraju i zapewniających środki do przetrwania ludności, oraz za wyjątkiem osób, którym powierzono ochronę pozostawionego mienia. W procesie ewakuacji biorą udział jednostki organizacyjne zapewniające m.in. opiekę medyczną, transport, warunki socjalno-bytowe oraz porządek i bezpieczeństwo. Do ewakuacji wykorzystuje się wszelkie dostępne środki transportu (głównie kolejowego i samochodowego). W razie braku odpowiedniej ilości tych środków, ewakuacji można prowadzić sposobem kombinowanym (z udziałem środków przydzielonych i własnych) bądź pieszo.

Ewakuację dzieli się na zaplanowaną (planowa) oraz niezaplanowaną (doraźną). Planowa polega na zawczasu przygotowanym przemieszczeniu ludności z rejonów przewidywanych działań sił zbrojnych lub przyległych do zakładów pracy oraz obiektów hydrotechnicznych i innych, stanowiących (w razie uszkodzenia lub awarii) potencjalne zagrożenie dla ludności. Przygotowuje się ją w czasie pokoju, a realizuje w okresie wojny oraz w sytuacjach wystąpienia symptomów zagrożenia. Doraźna polega na natychmiastowym przemieszczeniu ludności z rejonów, w których wystąpiło bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia oraz natychmiastowym skierowaniu jej do rejonu ewakuacyjnego. Zarówno wśród tego pierwszego, jak i drugiego rodzaju możemy wyróżnić takie ewakuacje specjalistyczne jak ewakuacja medyczna (np. w szpitalach, na polu walki), a jest ona dzielona na ewakuacje wewnętrzne i zewnętrzne, ewakuacja kompleksowa np. miasta, dzielnicy itp. oraz ewakuacja wieloprofilowa. W ten dzień życzymy sobie, aby nigdy nie trzeba było się ewakuować, niemniej warto znać jej podstawowe zasady.
[KN]