Jest niedziela, 18. października i 292. dzień roku. Imieniny obchodzą Julian oraz Łukasz. Dzisiaj w kartce z kalendarza swoje miejsce ma Dzień Poczty Polskiej i Dzień Listonosza.

Dokładnie 18 października 1558 roku król Zygmunt II August powołał do życia Pocztę Królewską. Jej zadaniem było przekazywanie wiadomości na trasie Kraków-Wiedeń-Wenecja, w celu wyegzekwowania spadku po królowej Bonie, która zmarła rok wcześniej. Polski monarcha udzielił przywileju na urządzenie i kierowanie pocztą Włochowi Prosperowi Prowanie. Poczta miała kursować za pomocą rozstawnych koni. Mogły z niej również korzystać osoby prywatne mimo, że koszty jej utrzymania ponosił monarcha. Provana szybko jednak wszedł w konflikt z rodziną Thurn-Taxisów, która kontrolowała połączenia pocztowe w Austrii, na Węgrzech i we Włoszech. Doprowadziło to do cofnięcia po czterech latach nadanego mu przywileju pocztowego.

Poczta Polska jest dzisiaj jednoosobową spółką Skarbu Państwa, zajmującą się świadczeniem usług pocztowych (listy i paczki), bankowych jako Bank Pocztowy, ubezpieczeniowych jako Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych i logistycznych. Poczta Polska oferuje także usługi cyfrowe za pośrednictwem platformy Envelo. Mimo, iż w dobie cyfryzacji listowa korespondencja towarzyska praktycznie umiera, ktoś jednak musi dostarczać listy z urzędów i instytucji, paczki, przesyłki i przekazy pocztowe. Nie byłoby to możliwe bez listonoszów, którym właśnie dzisiaj wypada podziękować za ich ciężką pracę i za dostarczanie korespondencji.
[KN]