Sobota, 23 maja to 144. dzień roku. Dzisiaj imieniny obchodzą Jan, Michał oraz Iwona. W kalendarzu świąt nietypowych swoje miejsce znalazły m.in. Dzień Spedytora, Światowy Dzień Żółwia oraz Dzień Wymiaru Sprawiedliwości.

Dzień Spedytora

Spedytor to osoba, która organizuje przewóz ładunków i towarów. Do zadań spedytorów należą m.in. przyjmowanie zleceń spedycyjnych i udzielanie porad związanych z procesami spedycyjnymi, wybór środka transportu, zawieranie umów o przewóz, ubezpieczanie przesyłki, sporządzanie dokumentacji transportowej, odbiór przesyłki od nadawcy, przygotowanie przesyłki do przewozu, nadanie przesyłki na środek transportu wraz z dokumentacją transportową, odbiór przesyłki ze środka transportowego oraz właściwej dokumentacji, odprawa celna oraz oczywiście przekazanie przesyłki odbiorcy. Życzymy wszystkiego najlepszego, spokojnej pracy i zawsze udanych przewozów. 

Światowy Dzień Żółwia

Te długowieczne zwierzęta charakteryzują się obecnością pancerza chroniącego cały tułów. Wśród żółwi spotyka się gatunki zarówno mięsożerne, jak i roślinożerne, wodne i lądowe. Wszystkie jednak są jajorodne. Występują na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. Nauka o żółwiach to chelonologia. W Polsce niektóre gatunki żółwi muszą być zarejestrowane w wydziale zajmującym się sprawami ochrony środowiska miejscowego starostwa powiatowego, w ciągu 14 dni od daty jego nabycia.

Światowy Dzień Żółwia został zainicjowany w 2000 roku przez American Tortoise Rescue, organizację założoną w 1990 roku przez małżeństwo Susan Tellem i Marshalla Thompsona. Ustanowienie Światowego Dnia Żółwi ma na celu uświadomienie społeczeństwu, że każdy chociaż w drobnej części może przyczynić się do ochrony tych zwierząt. Ze względu na ich długowieczność, życzymy nie 100, a 200 lat życia.

Dzień Wymiaru Sprawiedliwości

Święto obchodzone w Europie corocznie 23 maja ma upamiętniać rocznicę śmierci sędziego śledczego Giovanniego Falcone, jego żony oraz ochraniających ich funkcjonariuszy policji, zamordowanych 23 maja 1992 roku przez sycylijską mafię. Falcone w 1974 roku został przeniesiony do Palermo do wydziału sędziów śledczych. Tam rozpoczął walkę z mafią sycylijską, znaną na całym świecie organizacją przestępczą. W 1986 roku doprowadził do największego w historii Włoch procesu przeciw zorganizowanej przestępczości, w którym skazano łącznie 362 gangsterów, w tym Michele Greco i Giuseppe Marchese.

Mafia już w trakcie śledztwa wydała na niego wyrok śmierci. Pierwszy nieudany zamach bombowy miał miejsce w marcu 1989 roku, zaś drugi 23 maja 1992 roku okazał się skuteczny. Bandyci, aby osiągnąć swój cel zaminowali niemal 100-metrowy odcinek autostrady koło miejscowości Capaci, którą podróżował sędzia. Eksplozja była tak silna, że zarejestrowały ją miejscowe sejsmografy.
[KN]