Jest niedziela, dwudziesty trzeci dzień sierpnia i 236. dzień roku. Imieniny obchodzą Apolinary i Róża. Dzisiaj w kartce z kalendarza swoje miejsce mają Europejski Dzień Pamięci Ofiar Nazizmu i Stalinizmu oraz Międzynarodowy Dzień Pamięci o Handlu Niewolnikami i jego Zniesieniu.

Europejski Dzień Pamięci Ofiar Nazizmu i Stalinizmu

Dzisiejszy dzień znany jest również jako Międzynarodowy Dzień Czarnej Wstążki, dlaczego? To międzynarodowe święto, które jest obchodzone 23 sierpnia, zostało ustanowione przez Parlament Europejski w 2008 roku, dokładnie w 70. rocznicę zawarcia Paktu pomiędzy Hitlerem a Stalinem, parafowanym przez Ribbentropa i Mołotowa. Celem dzisiejszej rocznicy jest upamiętnienie ofiar reżimów zarówno totalitarnych, jak i autorytarnych, a także uczczenia w godny sposób pamięci poległych.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Handlu Niewolnikami i jego Zniesieniu

Ten dzień ustanowiony został z inicjatywy UNESCO w 1998 roku. Upamiętnia powstanie niewolników we francuskiej kolonii Saint-Domingue (dzisiejsze Haiti) w nocy między 22 a 23 sierpnia 1791 roku. Walki czarnoskórej i mulackiej części mieszkańców Saint-Domingue z siłami francuskimi wcześniej rozpoczęte, bo od końca maja 1790 trwały do 1804 roku.

Do ogólnych przyczyn wybuchu walk wyzwoleńczych zalicza się przede wszystkim głębokie zróżnicowanie statusu społecznego i materialnego mieszkańców wyspy i szczególnie ciężkie położenie niewolników. Bezpośrednią przyczyną wybuchu walk w 1790 roku był napływ wieści z ogarniętego rewolucją Królestwa Francji o uchwaleniu przez Konstytuantę równości praw mieszkańców kolonii. W wyniku walk doszło do zerwania z metropolią i utworzenia nowego państwa noszącego po dziś dzień nazwę Haiti.
[KN]