Jest środa, dwudziesty czwarty dzień czerwca i 176. dzień roku. Imieniny obchodzą Danuta, Jan oraz Janina. Dzisiaj w kalendarzu świąt nietypowych znajdujemy m.in. Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę oraz Dzień Przytulania.

Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę

Dawna nazwa tej choroby to zrzeszotnienie kości. Jest uogólnioną chorobą metaboliczną kości, charakteryzującą się niską masą kostną i postępującym jej ubytkiem, upośledzoną mikroarchitekturą tkanki kostnej, a w konsekwencji zwiększoną jej łamliwością i podatnością na złamania. Osteoporoza występuje najczęściej u kobiet po menopauzie. W początkowej fazie, choroba przebiega bezobjawowo. Do najczęstszych objawów klinicznie jawnej osteoporozy należą: bóle kości długich pod wpływem obciążenia, obniżenie wzrostu i ból kręgosłupa oraz powstanie garbu starczego, złamania kości przy niewielkich urazach.

U osób zagrożonych wystąpieniem osteoporozy należy prowadzić profilaktykę. Polega ona na usunięciu lub minimalizacji czynników prowadzących do osteoporozy, a także uzupełnianiu diety poprzez uzupełnianie niedoborów wapnia, witaminy D oraz białka. Należy pamiętać o nasilającym osteoporozę wpływie unieruchomienia, dlatego zaleca się szczególnie przed menopauzą uprawianie sportu, aby wzmocnić kości i mięśnie odpowiadające za stabilizację postawy.

Dzień Przytulania

Akcja darmowych przytuleń (z jęz. ang. Free Hugs Campaign) to ruch, który swój początek miał w 2004 roku[1] i był szeroko rozreklamowany w 2006 dzięki wideoklipowi na YouTube. Uczestnicy w czasie akcji oferują nieznajomym w miejscach publicznych darmowe uściski i unoszenie do góry. Kampania jest przykładem bezinteresownych aktów życzliwości, altruistycznych zachowań wykonanych tylko w celu uszczęśliwienia innych osób. Pierwszy organizator oświadczył w wywiadzie, że celem akcji nie jest zawieranie nowych znajomości, otrzymywanie numerów telefonów czy flirtowanie.

Przytulanie to świetny sposób, by okazać drugiemu człowiekowi sympatię, miłość albo podarować trochę ciepła. Zwłaszcza w okresie epidemii koronawirusa musimy pamiętać (z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa) jak ważne jest okazywanie wsparcia swoim najbliższym. Szczególnie istotny taki uścisk może być dla osób po kwarantannie.
[KN]