Niedziela, 24 maja to 145. dzień roku. Dzisiaj imieniny obchodzą Joanna, Zuzanna oraz Milena. W kalendarzu świąt nietypowych swoje miejsce znalazły m.in. Dzień Cyrylicy, Europejski Dzień Parków Wodnych, Europejski Dzień Parków Narodowych, Dzień Ślimaka, Święto Wojsk Specjalnych oraz Dzień Braci. Dzisiaj także wypada Wniebowstąpienie Pańskie.

Dzień Braci

"Rodzina jest najważniejsza!" To hasło z pewnością przyświecało pomysłodawcy święta, Amerykaninowi Danielowi Rhodes. Dziś jest idealna okazja, aby odnowić znajomość z rodzeństwem, szczególnie bratem lub braćmi. 

Wniebowstąpienie Pańskie


To ruchome święto w tradycji chrześcijańskiej obchodzone jest najczęściej w czwartek, 40 dni po Wielkanocy, jednak w Polsce od 2004 roku na mocy dekretu watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przypada w VII Niedzielę Wielkanocną. Święto Wniebowstąpienia Pańskiego upamiętnia zwieńczenie życia Chrystusa na ziemi, który po zmartwychwstaniu wstąpił do nieba, by „zasiąść po prawicy Ojca”. Zapraszamy do oglądania nabożeństwa z chocianowskiego kościoła od godziny 11:30.

Dzień Cyrylicy

To pismo alfabetyczne służy do zapisu języków wschodniosłowiańskich i większości południowosłowiańskich. Nazwa nawiązuje do apostoła Słowian – św. Cyryla, który wspólnie ze św. Metodym, prowadząc misję wielkomorawską wśród Słowian, zapisał i wprowadził do liturgii język słowiański. Do zapisu tego języka zostały stworzone dwa alfabety – najpierw głagolica, a potem cyrylica.

Europejski Dzień Parków Wodnych i Narodowych

W Europie Święto Parków Narodowych wymyślono na cześć powstania pierwszego europejskiego parku narodowego, którym jest Sarek w Szwecji. Było to dokładnie 24 maja 1909 roku, a od wtedy na naszym kontynencie utworzono ponad 250 takich parków, z czego ponad 20 w Polsce. Jest to obszar zachowany w stanie naturalnym lub zbliżonym do naturalnego, objęty ochroną prawną. Tereny objęte parkiem posiadają szczególną wartość naukową, przyrodniczą, krajobrazową lub kulturową. Pierwszym parkiem narodowym na świecie był Park Narodowy Yellowstone, utworzony w 1872 w Stanach Zjednoczonych.

Również dzisiaj obchodzony jest Europejski Dzień Parków Wodnych. Są to obiekty sportowo-rekreacyjne oparte głównie o atrakcyjność basenów kąpielowych. W skład infrastruktury aquaparku wchodzą baseny kąpielowe o różnych głębokościach, wielkościach i ze zróżnicowaną temperaturą wody. Dodatkowe atrakcje to m.in. zjeżdżalnie, sztuczne rzeki z rwącym nurtem, fontanny, bicze wodne oraz gejzery wodne. W ofercie parków wodnych są również zabiegi hydroterapeutyczne, sauny, solaria, czasem także kąpiele solankowe. Najbliższy park wodny, aktualnie otwarty jedynie dla zabiegów rehabilitacyjnych, znajduje się w Polkowicach.

Dzień Ślimaka

Wczoraj był Światowy Dzień Żółwia, dzisiaj przyszła pora na ślimaka. Te brzuchonogi występują w wodzie i na lądzie, nie ma natomiast wśród nich gatunków zdolnych do lotu. Jest jedną z najliczniejszych i najbardziej zróżnicowanych gromad mięczaków, zaliczana także niekiedy do podtypu muszlowców. Ślimak ma również wiele właściwości odżywczych, od setek lat uważany jest też za afrodyzjak. Popularność tej potrawy rośnie w całej Europie, nadal najpopularniejsza jest jednak wśród Francuzów.

Święto Wojsk Specjalnych

Wojska Specjalne to rodzaj Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Powołane zostały dokładnie 13 lat temu Ustawą o zmianie Ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz o zmianie niektórych innych ustaw z dnia 24 maja 2007.  W ich skład weszły istniejące wówczas trzy jednostki sił specjalnych, utworzone w latach 60 (Jednostka Wojskowa Komandosów), 70 (Jednostka Wojskowa Formoza), 90 XX w. (Jednostka Wojskowa Grom). Wojska Specjalne są prawdopodobnie jedynymi wojskowymi siłami specjalnymi na świecie jako wyodrębniony rodzaj sił zbrojnych nie wchodzący w skład marynarki wojennej lub wojsk lądowych. Wszystkim żołnierzom z Jednostek Wojskowych oraz Eskadry Działań Specjalnych życzymy samych udanych działań!
[KN]