Jest sobota, dwudziesty siódmy dzień czerwca i 179. dzień roku. Imieniny obchodzą Maria, Maryla oraz Władysław. Dzisiaj w kalendarzu świąt nietypowych znajdujemy Dzień Walki z Cukrzycą.

Głównym celem walki z cukrzycą jest zwiększanie świadomości ludzi na temat tej choroby. Niestety coraz więcej z nas pada jej ofiarą, a brak systematycznych badań powoduje, że dowiadujemy się o niej zbyt późno. Niezdiagnozowana w porę może spowodować znaczne uszkodzenie narządów, jak oczy, serce i nerki, a także naczynia krwionośne i nerwy. Cukrzyca to choroba z grupy metabolicznych, które charakteryzują się hiperglikemią, a mówiąc w prostszym języku podwyższonym poziomem glukozy we krwi. Powodem tego stanu rzeczy jest niewłaściwe wydzielanie insuliny. Ze względu na przyczynę i przebieg choroby, jako główne można wyróżnić: cukrzycę typu 1, typu 2 i cukrzycę ciężarnych.

W cukrzycy typu 1 proces autoimmunologiczny niszczy komórki wysp trzustkowych produkujące insulinę, co wywołuje brak insuliny we krwi, przy zachowaniu normalnego zapotrzebowania na ten hormon. Z kolei cukrzyca ciężarnych jest wynikiem zmian hormonalnych związanych z ciążą. Najczęściej jednak dochodzi do insulinoodporności, czyli zmniejszonej wrażliwości (uodpornienie) na insulinę. Ten stan będący cukrzycą typu 2, wymaga produkcji nadmiernej ilości insuliny, co w dalszym przebiegu choroby przekracza zdolności wydzielnicze trzustki.

Wśród sposobów na walkę z tym powolnym zabójcą są dążenie do normalizacji masy ciała, zwiększenie aktywności fizycznej, właściwa dieta, leczenie częstych w cukrzycy zaburzeń, nadciśnienia tętniczego i innych chorób układu krążenia oraz utrzymywanie glikemii w przedziale wartości możliwie najbardziej zbliżonym do niecukrzycowych zmniejsza ryzyko rozwoju powikłań choroby. Zasadą współczesnej terapii cukrzycy jest leczenie wszystkich zaburzeń towarzyszących chorobie, a nie tylko kontrola gospodarki węglowodanowej.
[KN]