Jest niedziela, dwudziesty ósmy dzień czerwca i 180. dzień roku. Imieniny obchodzą Ireneusz oraz Leon. Wśród ważnych obchodów w dzisiejszej kartce z kalendarza znajdujemy Święto Marynarki Wojennej oraz Narodowy Dzień Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956.

Święto Marynarki Wojennej 

Marynarka Wojenna broni interesów państwa na polskich obszarach morskich. Powierzono jej także morską obronę wybrzeża. Jest również formacją przygotowaną do udziału w lądowej obronie wybrzeża we współdziałaniu z innymi rodzajami sił zbrojnych w ramach strategicznej operacji obronnej. Zgodnie ze zobowiązaniami międzynarodowymi utrzymuje także zdolność do realizacji zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa zarówno w obszarze Morza Bałtyckiego, jak i poza nim.

To ruchome święto organizowane jest w ostatnią niedzielę czerwca, jednocześnie będące kulminacyjnym punktem Święta Morza organizowanego w Gdyni. Wieloletnie tradycje tego święta upamiętniają historię obecności polskiej floty na Bałtyku. Z tej okazji odbywały się m.in. parada morska, lotnicza, defilada, festyn oraz uroczysty apel.

Narodowy Dzień Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956

Pierwszy w PRL strajk generalny i demonstracje uliczne, które miały miejsce w końcu czerwca 1956 w Poznaniu. Protesty zostały krwawo stłumione przez wojsko i milicję, a samo wydarzenie było przez propagandę PRL bagatelizowane jako „wypadki czerwcowe” lub przemilczane. Obecnie przez część historyków i uczestników Czerwiec ’56 bywa określany także jako poznański bunt, rewolta oraz powstanie poznańskie. Strajk wybuchł rankiem 28 czerwca w Zakładach Przemysłu Metalowego w Poznaniu i przerodził się w spontaniczny protest Wielkopolan przeciw władzy.

Protest został stłumiony przez liczące ponad 10 tys. żołnierzy oddziały Ludowego Wojska Polskiego pod dowództwem wywodzącego się z Armii Czerwonej generała Stanisława Popławskiego. W 2006 roku dr Łukasz Jastrząb ogłosił zweryfikowaną listę 57 zabitych i zmarłych w wyniku odniesionych ran. Jego badania potwierdził w 2007 roku Instytut Pamięci Narodowej, który ponadto uzupełnił listę Łukasza Jastrząba o nazwisko Andrzeja Styperka zmarłego w 1964 roku w wyniku postrzału kręgosłupa, do którego doszło w Czerwcu 1956.
[KN]