Jest poniedziałek, dwudziesty dziewiąty dzień czerwca i 181. dzień roku. Imieniny obchodzą Piotr, Paweł oraz Beata. Wśród ważnych obchodów w dzisiejszej kartce z kalendarza znajdujemy Święto Wojskowych Oddziałów Gospodarczych, Dzień Rybaka oraz Dzień Ratownika WOPR.

Święto Wojskowych Oddziałów Gospodarczych

Wojskowe Oddziały Gospodarcze to elementy nowej koncepcji logistycznego zabezpieczenia działań sił zbrojnych RP. Ich powstanie zapewniło jednostkom wszystkich rodzajów wojsk możliwość oddzielenia funkcji operacyjnych i szkoleniowych od finansowych i gospodarczych. Święto ustanowiono w grudniu 2013 roku.

Dzień Rybaka

Rybołówstwo od setek lat było sposobem ludzi na zdobycie pożywienia, świadczy o tym choćby postać św. Piotra Apostoła, który żył w czasach Jezusa i jest patronem rybaków. To właśnie w dniu jego wspomnienia, czyli 29 czerwca, w Kościele katolickim obchodzony jest Dzień Rybaka. Św. Piotr nieprzypadkowo jest patronem rybaków. Przez długi czas właśnie w ten sposób zarabiał na życie w Kafarnaum w Galilei. Najważniejszym punktem obchodów jest święcenie łodzi rybackich w portach. Z naszej strony wszystkim rybakom życzymy spokojnego morza i danych połowów.

Dzień Ratownika WOPR

Ratownik Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego czuwa nad naszym bezpieczeństwem na plaży, nad jeziorem, nad rzeką czy na basenie. Musi być czujny, uważny, szybki, sprawny, gotowy na każdą okoliczność. Nieraz od jego pracy zależy ludzkie życie i zdrowie. Dzień Ratownika jest obchodzony już od 1927 roku. 29 czerwca nie jest przypadkową datą, gdyż św. Piotr jest również patronem ratowników WOPR. Jest to również okres rozpoczęcia wakacji. Wszystkim ratownikom życzymy spokojnej i bezpiecznej pracy.
[KN]