Dziś 4 maja, 125. dzień roku. Imieniny obchodzą Florian, Michał i Monika. Tego dnia swoje święta obchodzą hutnicy, kominiarze, garncarze, piekarze i strażacy i to właśnie oni doczekali się dzisiaj swojego święta w ujęciu międzynarodowym.

W Polsce 4 maja uznawany jest od 2002 roku za święto zawodowe strażaków, a swoją genezę bierze z faktu, iż dzisiaj obchodzone jest wspomnienie Świętego Floriana, patrona pracowników straży pożarnej.
186 lat temu oficjalnie otwarto Cytadelę Warszawską, a 39 lat temu swoją kinową premierę miał kultowy "Miś" w reżyserii Stanisława Barei. Tego dnia na świecie obchodzony jest także Dzień Gwiezdnych Wojen, ponieważ popularny cytat z tej serii "Niech moc będzie z Tobą" w oryginale brzmiący "May the force be with You" kojarzy się w języku angielskim z "May the fourth", czyli właśnie 4 maja.

To właśnie dzięki Wam możemy spać spokojnie, dlatego w duchu tego święta życzymy ile wyjazdów, tyle powrotów oraz niech moc będzie z Wami!
W Polsce 4 maja uznawany jest od 2002 roku za święto zawodowe strażaków, a swoją genezę bierze z faktu, iż dzisiaj obchodzone jest wspomnienie Świętego Floriana, który choć jest patronem wielu zawodów, to szczególnym uznaniem od ponad 150 lat w większości krajów europejskich cieszy się właśnie wśród pracowników straży pożarnej.

W tym ważnym dla Was, strażaków dniu pragniemy złożyć wyrazy uznania i podziękowania za trud i poświęcenie, jakim charakteryzujecie się na co dzień, ze szczególnym uwzględnieniem jednostek i druhów miasta i gminy Chocianów. To właśnie dzięki Wam możemy spać spokojnie, dlatego w duchu tego święta życzymy ile wyjazdów, tyle powrotów oraz niech moc będzie z Wami!
[KN]