Złotoryi komunikacji pasażerskiej może nie być dłużej niż się spodziewano, zaś w Lubinie od wczoraj wrócił roboczy rozkład jazdy. Sprawdzamy jak sytuacja wygląda w Chocianowie?

Darmowa dla użytkowników komunikacja autobusowa w naszej gminie pojawiła się po wygranych wyborach przez obecnego burmistrza Tomasza Kulczyńskiego. Jak sam wielokrotnie podkreślał, był to jeden z najważniejszych postulatów, aby umożliwić m.in. dzieciom dojazd do szkoły. Z tego rozwiązania skorzystali jednak wszyscy mieszkańcy naszej gminy, także seniorzy z pobliskich miejscowości, którzy mogą dojechać do Chocianowa by skorzystać z oferty miejskiej czy ludzie dojeżdżający do pracy.

"Bezpłatna komunikacja w naszej gminie będzie funkcjonować i będzie stale rozwijana, w taki sposób, aby jak najlepiej dostosować ją do potrzeb mieszkańców"
Nie dla wszystkich ta potrzeba była jednak oczywista. Pomysłem bezpłatnej komunikacji publicznej ówczesnych radnych chocianowskich chciał zainteresować już w 2018 roku Starosta Powiatu Lubińskiego Adam Myrda. Wówczas opór tutejszej rady był ogromny, co można ocenić po materiale TV Regionalnej (wideo poniżej) z tamtego okresu. Dziś skład rady jest już inny, a jej zdecydowaną większość stanowią zwolennicy bezpłatnej dla mieszkańców komunikacji.

- Bardzo się cieszę, że totalna opozycja, która pomimo, że nie jest za bezpłatną komunikacją, dostrzega dzisiaj zawieszenie jej kursowania i dopomina się, aby przywrócić funkcjonowanie chocianowskich linii autobusowych - mówi Krystian Wan z Urzędu Miasta i Gminy Chocianów - wiemy, że mieszkańcy uważają ten projekt za potrzebny i użyteczny, natomiast wszystkich nas zaskoczyła sytuacja związana z koronawirusem, dlatego funkcjonowanie komunikacji w czasach epidemii musiało zostać zawieszone.

"Trzeba pamiętać, że gdyby nie upór i starania Burmistrza Tomasza Kulczyńskiego, to w naszej gminie komunikacji nie byłoby wcale, bo w 2018 roku większość ówczesnej rady miejskiej nie chciała nawet słuchać o pomyśle bezpłatnej dla mieszkańców komunikacji"
O tym, że chocianowscy urzędnicy wstrzymali komunikację do odwołania informowaliśmy już w drugiej połowie marca. Zawieszenie związane z trwającym stanem epidemicznym wywołanym wirusem SARS-CoV-2 ma również bezpośredni związek z powrotem dzieci do szkół, a jak informowaliśmy na początku maja placówki opiekuńcze i edukacyjne nie będą w naszej gminie otwarte wcześniej niż w czerwcu.

- Z uwagi na restrykcje nałożone przez rząd i ogólne ograniczenia w funkcjonowaniu państwa, w tym placówek oświatowych i opiekuńczych, a przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo naszych pociech musimy uzbroić się w cierpliwość - prosi Krystian Wan - bezpłatna komunikacja w naszej gminie będzie funkcjonować i będzie stale rozwijana, w taki sposób, aby jak najlepiej dostosować ją do potrzeb mieszkańców. Trzeba pamiętać, że gdyby nie upór i starania Burmistrza Tomasza Kulczyńskiego, to w naszej gminie komunikacji nie byłoby wcale, bo w 2018 roku większość ówczesnej rady miejskiej nie chciała nawet słuchać o pomyśle bezpłatnej dla mieszkańców komunikacji - dodaje urzędnik.

Burmistrz wielokrotnie zapewniał już, że zrobi wszystko, aby w kadencji do 2023 roku chocianowianie podróżowali bezpłatną komunikacją miejską, nawet jeśli taką będzie trzeba zorganizować samodzielnie jako gmina Chocianów
Wiele miejscowości w Polsce boryka się obecnie z podejmowaniem decyzji o ewentualnym powrocie do funkcjonowania szkół i przedszkoli. Ze względów bezpieczeństwa Burmistrz Miasta i Gminy Chocianów Tomasz Kulczyński podjął decyzję, żeby tutejsze placówki pozostawić zamknięte jeszcze do końca tego miesiąca. Stworzenie bezpiecznych warunków do spędzania czasu w przedszkolach wymaga bowiem odpowiedniego przygotowania.

"Mieszkańcy uważają ten projekt za potrzebny i użyteczny, natomiast wszystkich nas zaskoczyła sytuacja związana z koronawirusem, dlatego funkcjonowanie komunikacji w czasach epidemii musiało zostać zawieszone"
Można jednak podsumować, że przewozy pasażerskie wrócą do naszej gminy w momencie powrotu stacjonarnej oferty edukacyjnej. Burmistrz wielokrotnie zapewniał już, że zrobi wszystko, aby w kadencji do 2023 roku chocianowianie podróżowali bezpłatną komunikacją miejską, nawet jeśli taką będzie trzeba zorganizować samodzielnie jako gmina Chocianów.
[KN]