Nowe obostrzenia czekają nas w najbliższym czasie. Jak zaznaczył szef polskiego rządu, wprowadzenie kolejnych restrykcji jest konieczne ze względu na wysokie przyrosty zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Zmiany czekają uczniów klas I-III i usługi kulturalne. Będą też ograniczenia w handlu i turystyce.

Większość zmian czeka nas już od najbliższej soboty, 7 listopada. Z kolei od poniedziałku, 9 listopada zmiany dotkną też uczniów klas I-III szkół podstawowych. Wychowankowie podstawówek nie wrócą do szkół do końca listopada. Jak zauważył Premier Mateusz Morawiecki, to właśnie listopad może być najtrudniejszym momentem tej epidemii. Lista obostrzeń jest długa.

Pierwszy z nich to rozszerzenie nauczania zdalnego również na klasy od pierwszej do trzeciej i przedłużenie okresu pracy zdalnej dla uczniów powyżej czwartej klasy, do końca listopada - mówił na konferencji prasowej Premier RP Mateusz Morawiecki. - Teatry, kina, muzea, galerie, wszystkie instytucje, które świadczą usługi kulturalne będą tymczasowo zamknięte. Obiekty hotelarskie będą dostępne tylko dla gości odbywających podróże służbowe - dodał Morawiecki.
Wprowadzone ograniczenia w handlu dotyczą m.in. sklepów w galeriach handlowych. W takich centrach otwarte będą tylko sklepy spożywcze, apteki i drogerie. Do sklepów o powierzchni do 100 metrów kwadratowych wejdzie jedna osoba na 10 metrów kwadratowych, natomiast w sklepach o powierzchni powyżej 100 metrów kwadratowych od soboty może przebywać jedna osoba na 15 metrów kwadratowych.

- Krok za tą granicą, którą dzisiaj wyznaczamy, jest tylko narodowa kwarantanna, czyli całkowity lockdown i całkowite zamknięcie handlu, usług, również części zakładów, po to, żeby powstrzymać najgorsze, czyli pęknięcie w całości służby zdrowia - ostrzegł Mateusz Morawiecki, szef rady ministrów. - Jeżeli epidemia dotknie powyżej 50 przypadków na sto tysięcy mieszkańców, to włączamy ten bardzo ostry hamulec bezpieczeństwa. Jeżeli jednak przekroczy 70-75 przypadków na sto tysięcy, to będziemy musieli wdrożyć zasady narodowej kwarantanny - dodał Morawiecki.
O wszystkich statystykach dotyczących rozwoju epidemii koronawirusa w naszym powiecie informujemy codziennie w naszych "Koronaraportach". Zapraszamy do śledzenia najnowszych doniesień na naszym portalu.
[KN]